Επιμέλεια: Ρένα Τριανταφυλλίδου

Συγκεκριμένα, το Υπουργικό Συμβούλιο αποτελείται από 51 μέλη, εκ των οποίων τα 21 είναι εξωκοινοβουλευτικά στελέχη.
Ο Κ. Μητσοτάκης προσπάθησε να ισορροπήσει μεταξύ παλαιών στελεχών της ΝΔ που κράτησαν όρθια της παράταξη, νέων που εξελέγησαν για πρώτη φορά ή πρόκειται για καλά στελέχη της αγοράς και φυσικά εξωκοινοβουλευτικών που συμβολίζουν μια διεύρυνση και μια προσπάθεια να φανεί η κυβέρνηση «ανοικτή».
Ατομα άγνωστα στο ευρύ κοινό αλλά με εμπειρία στον επιχειρηματικό και γενικά οικονομικό τομέα, αναλαμβάνουν «επικίνδυνες» αποστολές, κυρίως ως υφυπουργοί.

ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ

 ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ

ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΙΚΡΑΜΜΕΝΟΣ

 ΠΙΚΡΑΜΜΕΝΟΣ

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ:
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:

ΧΡΗΣΤΟΣ ΣΤΑΙΚΟΥΡΑΣ

 ΣΤΑΙΚΟΥΡΑΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΦΡΟΛΟΓΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ:
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΕΣΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

 ΒΕΣΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΟΣΙΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ:

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΚΥΛΑΚΑΚΗΣ

 ΣΚΥΛΑΚΑΚΗΣ


ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΗΜΑΤΟΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΣΥΣΤΗΜΑ:

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΖΑΒΒΟΣ

 Ζαββός

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΕΠΕΝΔΥΣΕΩΝ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΣΠΥΡΙΔΩΝ – ΑΔΩΝΙΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ

 ΑΔΩΝΙΣ ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ


ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΣΥΜΠΡΑΞΕΙΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ:
ΓΙΑΝΝΗΣ ΤΣΑΚΙΡΗΣ

 ΤΣΑΚΙΡΗΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΕΥΝΑ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ:
ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΗΜΑΣ

 ΔΗΜΑΣ

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΜΠΟΡΙΟ:
ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΗΣ

 Παπαθανάσης

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: ΝΙΚΟΣ ΔΕΝΔΙΑΣ

 ΔΕΝΔΙΑΣ

ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΥΡΩΠΑΪΚΑ ΘΕΜΑΤΑ:
ΜΙΛΤΙΑΔΗΣ ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ

 ΒΑΡΒΙΤΣΙΩΤΗΣ

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΩΣΤΡΕΦΕΙΑ:
ΚΩΣΤΑΣ ΦΡΑΓΚΟΓΙΑΝΝΗΣ

 Φραγκογιάννης

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΔΗΜΟ ΕΛΛΗΝΙΣΜΟ:
ΑΝΤΩΝΗΣ ΔΙΑΜΑΤΑΡΗΣ

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΗ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΜΙΧΑΛΗΣ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ

 ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗΣ
ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ:
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΜΟΥΤΣΑΚΟΣ

 ΚΟΥΜΟΥΤΣΑΚΟΣ

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ:

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

 ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ 1

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΝΙΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ

 ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ
ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ :
ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΣΤΕΦΑΝΗΣ

 Στεφανής

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΝΙΚΗ ΚΕΡΑΜΕΩΣ

 ΚΕΡΑΜΕΩΣ


ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΑ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΗΣ ΑΓΩΓΗΣ:
ΣΟΦΙΑ ΖΑΧΑΡΑΚΗ

 Ζαχαράκη


ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΝΩΤΑΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ:

ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΙΓΑΛΑΚΗΣ

 ΔΙΓΑΛΑΚΗΣ

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΩΝ ΥΠΟΘΕΣΕΩΝ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΓΙΑΝΝΗΣ ΒΡΟΥΤΣΗΣ

 ΒΡΟΥΤΣΗΣ

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ:

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΗΤΑΡΑΚΗΣ

 ΜΗΤΑΡΑΚΗΣ

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΑ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΡΟΝΟΙΑΣ ΚΑΙ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ:
ΔΟΜΝΑ ΜΙΧΑΗΛΙΔΟΥ

 Μιχαηλίδου

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΙΚΙΛΙΑΣ

 ΚΙΚΙΛΙΑΣ

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΟΝΤΟΖΑΜΑΝΗΣ

 ΚΟΝΤΟΖΑΜΑΝΗΣ

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΚΩΣΤΗΣ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ

 ΧΑΤΖΗΔΑΚΗΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΩΝ ΠΟΡΩΝ:
ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ ΘΩΜΑΣ

 Θωμάς

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ

 Οικονόμου

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΛΙΝΑ ΜΕΝΔΩΝΗ

 Μενδώνη

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ:
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΑΥΓΕΝΑΚΗΣ

 ΑΥΓΕΝΑΚΗΣ

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΚΩΣΤΑΣ ΤΣΙΑΡΑΣ

 ΤΣΙΑΡΑΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗΣ:
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΡΑΝΗΣ

 Κράνης

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΩΝ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΘΕΟΔΩΡΙΚΑΚΟΣ

 ΘΕΟΔΩΡΙΚΑΚΟΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΟΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΚΛΟΓΩΝ:
ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΛΙΒΑΝΙΟΣ

 Λιβάνιος

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ ΘΡΑΚΗΣ:

ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΑΡΑΟΓΛΟΥ

 ΚΑΡΑΟΓΛΟΥ

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ ΚΑΙ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΙΑΚΥΒΕΡΝΗΣΗΣ:
ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΠΙΕΡΡΑΚΑΚΗΣ

 ΠΙΕΡΡΑΚΑΚΗΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΠΛΟΥΣΤΕΥΣΗΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΩΝ:
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ

 ΓΕΩΡΓΑΝΤΑΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ:
ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΖΑΡΕΙΦΟΠΟΥΛΟΣ

 Ζαριφόπουλος

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΠΟΔΟΜΩΝ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΚΩΣΤΑΣ ΑΧΙΛΛΕΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ

 ΑΧΙΛΛΕΑ ΚΑΡΑΜΑΝΛΗΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ:
ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ

 ΚΕΦΑΛΟΓΙΑΝΝΗΣ

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑΥΤΙΛΙΑΣ ΚΑΙ ΝΗΣΙΩΤΙΚΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗΣ

 ΠΛΑΚΙΩΤΑΚΗΣ

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ ΚΑΙ ΤΡΟΦΙΜΩΝ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΜΑΚΗΣ ΒΟΡΙΔΗΣ

 ΒΟΡΙΔΗΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΙΝΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ:

ΚΩΣΤΑΣ ΣΚΡΕΚΑΣ

 ΣΚΡΕΚΑΣ
ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΙΕΥΤΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ:
ΦΩΤΕΙΝΗ ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ

 Αραμπατζή

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ
ΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΧΑΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ

 ΘΕΟΧΑΡΗΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ:
ΜΑΝΟΣ ΚΟΝΣΟΛΑΣ

 ΚΟΝΣΟΛΑΣ

 

ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ:
ΓΙΩΡΓΟΣ ΓΕΡΑΠΕΤΡΙΤΗΣ

 ΓΕΡΑΠΕΤΡΙΤΗΣ

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΡΑ ΤΩ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟ ΤΟΥ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ:
ΑΚΗΣ ΣΚΕΡΤΣΟΣ

 Σκέρτσος

 

ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΑΡΑ ΤΩ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΑΡΜΟΔΙΟΣ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΥΒΕΡΝΗΤΙΚΟΣ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΣ:
ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΕΤΣΑΣ

 Πέτσας

ΔΗΜΟΣ ΔΡΑΜΑΣ

Από την παράταξη «Ενώνουμε τη Δράμα» εκλέγονται 11 Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Μουρβετίδης Μιχαήλ – 1.279 ψ.
2. Χατζηγιάννης Αναστάσιος – 1.086 ψ.
3. Τάσσου Μιχάλης – 1.039 ψ.
4. Παναγιωτίδης Αλέξανδρος – 892 ψ.
5. Χαραλαμπίδης Ανδρέας – 800 ψ.
6. Τόλιου – Δάντζερα Αναστασία – 787
7. Καψημάλης Ιωάννης – 766 ψ.
8. Κυριακίδης Χρήστος – 671 ψ.
9. Δερματίδης Ανέστης – 663 ψ.
10. Εφραιμίδης Ιωάννης (Μακάριος) – 601 ψ
11. Δεμερτζής Γεώργιος – 1.222 ψ. από την έδρα του Σιδηρονέρου.
Σε περίπτωση που δεν εκλεγεί δήμαρχος ο κ. Μαμσάκος χάνει την έδρα του ο κ. Εφραιμίδης και την παίρνει ο κ. Μασμάκος ως επικεφαλής της παράταξης.


Από την παράταξη «Πόλη+Ζωή» εκλέγονται 8 Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Μλεκάνης Μιχαήλ – 838 ψ.
2. Μελισσινός Στυλιανός – 675 ψ.
3. Κιοσσές Χρήστος – 627 ψ.
4. Μυστακίδης Ιωάννης – 620 ψ.
5. Σιδερά Χρυσή – 620.
6. Νικολαΐδης Φώτιος – 600 ψ.
7. Καλαϊτζίδης Κωνσταντίνος – 580 ψ.
8. Κάργας Γεώργιος – 558 ψ.
Σε περίπτωση που ο κ. Χαρακίδης δεν εκλεγεί δήμαρχος, καταλαμβάνει τη θέση του κ. Κάργα ως επικεφαλής της παράταξης.

 

Από την παράταξη «Project Δράμα 2020» εκλέγονται 8 Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Τσιαμπούσης Αλέξανδρος, ως επικεφαλής της παράταξης.
2. Αποστολίδης Κυριάκος – 886 ψ.
3. Χρυσοχοΐδης Ελευθέριος – 821 ψ.
4. Ιωαννίδης Δημήτριος – 724 ψ.
5. Παπαδόπουλος Αχιλλεύς – 663 ψ.
6. Κιόρτεβε Παρθένα – 630 ψ.
7. Γεωργιάδης Γερβάσιος – 611 ψ.
8. Μουχτάρης Γεώργιος – 522 ψ.


Από την παράταξη «Δράμα Πρωταγωνίστρια» εκλέγονται 2 Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Καλλινικίδης Ελευθέριος ως επικεφαλής της παράταξης.
2. Ευθυμιάδης Ιωακείμ (Μάκης) – 424 ψ.

Από την παράταξη «Αυτοδιοίκηση για τη Δράμα» εκλέγονται 2 Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Ηλιόπουλος Στέργιος ως επικεφαλής της παράταξης.
2. Χατζηιωάννου Χαρίκλεια – 221 ψ.

Από την παράταξη «Λαϊκή Συπείρωση» εκλέγεται 1 Δημοτικός Σύμβουλος

Από την παράταξη «Προοπτική για τη Δράμα» εκλέγεται 1 Δημοτικός Σύμβουλος
1. Καλαϊδόπουλος Κοσμάς ως επικεφαλής της παράταξης καθώς βγάζει μία έδρα.

 

ΔΗΜΟΣ ΔΟΞΑΤΟΥ

Από την παράταξη "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΤΡΟΠΗ" εκλέγονται 8 Δημοτικοί Σύμβουλοι

Από τη Δ.Ε. Δοξάτου
1. Κρικοπούλου-Πάτια Κωνσταντίνα -439 ψ.
2. Μουλιστάνος Αθανάσιος -381 ψ.
3. Στάντζιος Πασχάλης -367 ψ.
4. Χατζηδημητρίου Χρήστος – 356 ψ.
5. Ζεκερίδης Χαρ. – 54
Σε περίπτωση που ο κ. Δαλακάκης δεν εκλεγεί δήμαρχος, χάνει την έδρα του ο κ. Ζεκερίδης.

Από τη Δ.Ε. Καλαμπακίου
6. Ιωάννου Χρήστος – 723 ψ.
7. Ζουμπούλογλου Αναστάσιος – 558 ψ.
8. Κρυωνίδης Βασίλειος -385 ψ.

Από την παράταξη «ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑΚΟΣ ΕΝΩΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ» εκλέγονται 7 Δημοτικοί Σύμβουλοι

Από τη Δ.Ε. Δοξάτου
1. Χαριτωνίδης Ιωάννης (Γιάννης) – 762 ψ.
2. Μουστάκα Μαρία – 579 ψ.
3. Καγγελίδης – Ιωάννης (Γιάννης) – 564 ψ.
4. Καραμπακάλης Δημήτριος – 321 ψ.
5. Χατζηπροδρόμου Ιπποκράτης – 318 ψ.
Αν ο κ. Θ Ζεκερίδης δεν εκλεγεί δήμαρχος, χάνει την έδρα του ο κ. Χαρτζηπροδρόμου.

Από τη Δ.Ε. Καλαμπακίου
6. Μπερμπερίδης Αθανάσιος (Σάκης) – 581 ψ.
7. Χορόζογλου Παρθένα – 382 ψ.

Από την παράταξη «ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ» εκλέγονται 6 Δημοτικοί Σύμβουλοι

Από τη Δ.Ε. Δοξάτου
1. Φυρινίδης Ευστάθιος (Στάθης) – 309 ψ.
2. Δραγουδάκης Χαράλαμπος (Μπάμπης) – 265 ψ.
3. Δολαπτσή Ηλιάνα – 242 ψ.

Από τη Δ.Ε. Καλαμπακίου
4. Η ίδια η κα. Παπαζώτου εκλέγεται από το Καλαμπάκι ως επικεφαλής.
5. Λουλούδης Ιωάννης – 642 ψ.
6. Καραγιαννίδου-Συμεωνίδου Παρασκευή (Βούλα) – 534 ψ.

Από την παράταξη «ΠΟΡΕΙΑ ΕΛΠΙΔΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ» εκλέγονται 3 Δημοτικοί Σύμβουλοι

Από τη Δ.Ε. Δοξάτου
1. Παρασκευάς (Πάρις) Παπαδόπουλος ως επικεφαλής.
2. Κιτσουκάκης Ιωάννης – 249 ψ.

Από τη Δ.Ε. Καλαμπακίου
3. Χαλκίδης Χαράλαμπος – 320 ψ.

Από την παράταξη «ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΑΡΧΗ» εκλέγονται 2 Δημοτικοί Σύμβουλοι

Από τη Δ.Ε. Δοξάτου
1. Μιχαηλίδου Κωνσταντίνα ως επικεφαλής απ’ όπου βγάζει την έδρα της.

Δ.Ε. Καλαμπακίου
2. Εμμανουηλίδου Νικολέτα – 138 ψ.

1. Από την παράταξη «ΛΑΙΚΗ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗ» εκλέγεται 1 Δημοτικός Σύμβουλος ο κ. Αμανατίδης

 

ΔΗΜΟΣ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ

Από την παράταξη «ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΗΜΟ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ» εκλέγονται 8 Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Συμεωνίδης Σάββας – 652 ψ.
2. Χατζηλαζαρίδης Νεκτάριος – 455 ψ.
3. Τσεπνίδης Ανδρέας 452 ψ.
4. Σαββίδης Γεώργιος – 404 ψ.
5. Μίρκου Γεώργιος – 336 ψ.
6. Τσιτλακίδης Αναστάσιος – 327 ψ.
7. Πασχάλης Πάτροκλος – 322 ψ.
8. Αμβροσιάδου Ελένη – 286 ψ.
Σε περίπτωση που ο κ. Ταμπουρίδης δεν εκλεγεί δήμαρχος, η κα. Αμβροσιάδου χάνει την έδρα της και την παίρνει ως επικεφαλής.

Από την παράταξη «ΚΙΝΗΣΗ ΝΕΩΝ» εκλέγονται 8 Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Αμαραντίδης Ανδρέας – 463 ψ.
2. Σιουμάνης Κωνσταντίνος – 399 ψ.
3. Νικολαΐδης Νικόλαος – 380 ψ.
4. Μαλίκης Χρήστος – 365 ψ.
5. Τόλιος Γεώργιος – 327 ψ.
6. Ιφόγλου Θεόδωρος – 317 ψ.
7. Φιλιππίδης Φώτιος – 292 ψ.
8. Χαραλαμπίδης Αγάπιος – 272 ψ.
Σε περίπτωση που ο κ. Κυριακίδης δεν εκλεγεί δήμαρχος χάνει την έδρα του ο κ. Χαραλαμπίδης και την παίρνει ως επικεφαλής.

Από την παράταξη «ΔΗΜΟΣ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ ΝΕΑ ΕΠΟΧΗ» εκλέγονται 5 Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Θεοδωρίδης Γεώργιος ως επικεφαλής.
2. Σωτηριάδης Ιωάννης – 285 ψ.
3. Τσέρνιος Χρήστος – 253 ψ.
4. Ξανθόπουλος Σάββας – 203 ψ.
5. Ζελελίδης Ανέστης – 200 ψ.

 

ΔΗΜΟΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ

Από την παράταξη "ΔΥΝΑΜΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ" εκλέγονται 14 Δημοτικοί Σύμβουλοι

Από τη Δ.Ε. Προσοτσάνης
1. Σαρίδης Άλκης – 1.204 ψ.
2. Βουγιουκλή Ελένη – 589 ψ.
3. Γρηγοριάδης Νικόλαος – 583 ψ.
4. Σύρτας Γεώργιος – 552 ψ.
5. Κιλατζίδης Ελευθέριος – 466 ψ.
6. Ψωμάς Αλέξανδρος – 455 ψ.
7. Χατζηγεωργίου Γεώργιος – 423 ψ.
8. Κότιος Άγγελος – 412 ψ.
9. Σμολοκτός Νικόλαος – 381 ψ.

Από τη Δ.Ε. Σιταγρών
10. Συμεωνίδης Αναστάσιος (Τάσος) – 949 ψ.
11. Αναστασιάδης Ηλίας – 777 ψ.
12. Σωτηριάδου Ευαγγελία (Λία) – 724 ψ.
13. Χατζηκυριακίδης Σαράντης – 665 ψ.
14. Σταυρίδης Μάρκος – 606 ψ.


Από την παράταξη «ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ» εκλέγονται 12 Δημοτικοί Σύμβουλοι

Από τη Δ.Ε. Προσοτσάνης
1. Λύσσελης Άγγελος ως επικεφαλής της παράταξης.
2. Ηλιάδης Μιχαήλ – 785 ψ.
3. Νούσης Νικόλαος – 594 ψ.
4. Χατζησαββίδης Δημήτριος – 552 ψ.
5. Τερνεκτσής Ιωάννης – 540 ψ.
6. Παπαδοπούλου Σουλτάνα (Σούζυ) – 526 ψ.
7. Τσαουσίδης Ιωάννης – 515 ψ.
8. Παυλίδης Πέτρος – 515 ψ.
9. Ντεμίρης Αθανάσιος – 505 ψ.

Από τη Δ.Ε. Σιταγρών
10. Παπαδόπουλος Αλέξανδρος – 806 ψ.
11. Συμεωνίδου Σοφία (Ποσπουλίνα) – 699 ψ.
12. Λευκόπουλος Αναστάσιος – 624 ψ.

Από την παράταξη της «ΛΑΪΚΗΣ ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΗΣ» εκλέγεται η επικεφαλής κα. Τσαουσίδου – Αετοπούλου Κατίνα.

 

ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ
Από την παράταξη «ΤΟΠΟΣ ΝΑ ΖΩ» εκλέγονται 7 Δημοτικοί Σύμβουλοι

Από τη Δ.Ε. Νικηφόρου
1. Στυλιανίδης Αναστάσιος – 312 ψ.
2. Ευθυμιάδης Γεώργιος – 300 ψ.
3. Χορόζογλου Σάββας – 274 ψ.
4. Λαζαρίδης Νικόλαος – 267 ψ.
5. Κυπραίος Πέτρος – 250 ψ.
6. Παλάσκα Ιωάννα – 247 ψ.
Εάν ο κ. Καγιάογλου δεν εκλεγεί δήμαρχος την επόμενη Κυριακή, χάνει την έδρα της η κα. Παλάσκα και την παίρνει ο κ. Καγιάογλου ως επικεφαλής.

Δ.Ε. Παρανεστίου
7. Αλαγκιοζίδης Ηρακλής – 308 ψ.

Από την παράταξη «ΑΝΟΙΧΤΟΙ ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ» εκλέγονται 7 δημοτικοί Σύμβουλοι
Από τη Δ.Ε. Νικηφόρου
1. Δίγκας Ιωάννης – 258 ψ.
2. Καγιόγλου Τριαντάφυλλος – 250 ψ.
3. Ελευθεριάδης Χρήστος – 227 ψ.
4. Τσακίρη Αθηνά – 205 ψ.
Εάν η κα. Σωτηριάδου δεν εκλεγεί δήμαρχος την επόμενη Κυριακή, χάνει την έδρα της η κα. Τσακίρη και την παίρνει η κα. Σωτηριάδου ως επικεφαλής της παράταξης.

Από τη Δ.Ε. Παρανεστίου
5. Ματζαρίδης Νικόλαος – 472 ψ.
6. Ορφανίδης Στυλιάνος – 402 ψ.
7. Σοφιάδης Παύλος – 377 ψ.

Από την παράταξη «ΠΡΟΧΩΡΑΜΕ ΜΠΡΟΣΤΑ» εκλέγονται 2 Δημοτικοί Σύμβουλοι
1. Παρλόγλου Μιχαήλ ως επικεφαλής της παράταξης με έδρα από τη Δ.Ε. Νικηφόρου.
2. Ευθυμιάδης Γεώργιος – 137 ψ., από τη Δ.Ε. Παρανεστίου.

Από την παράταξη «ΕΝΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΠΡΟΟΔΟ ΜΑΧΗ ΕΩΣ ΤΗ ΝΙΚΗ» εκλέγεται ο ίδιος ο επικεφαλής κ. Γεωργιάδης Γιώργος.

Ευχαριστούμε όλα τα στελέχη, τα μέλη, τους φίλους και γενικά όλο το δραμινό λαό για τη στήριξη που έδωσε στο κόμμα της Νέας Δημοκρατίας.
Συνεχίζουμε για να δώσουμε στη χώρα προοπτική και ανάπτυξη.

Ο Πρόεδρος της ΝΟ.Δ.Ε. Δράμας.
Αθανάσιος Ανδρούτσος

για την εκλογή Δημάρχων, Δημοτικών και Κοινοτικών Συμβούλων.
Μέρος Α
Στις προσεχείς δημοτικές εκλογές τα ψηφοδέλτια για την εκλογή Δημάρχου και δημοτικών συμβούλων είναι διακριτά από εκείνα για την εκλογή συμβούλων Κοινότητας και όχι ενιαία όπως γινόταν μέχρι τώρα, ακόμη και αν φέρουν ίδιο τίτλο συνδυασμού. Κατά την ψηφοφορία λοιπόν χρησιμοποιούνται διακριτά ψηφοδέλτια και δύο διαφορετικές κάλπες.
Εκλογή Δημάρχου
Για την εκλογή δημάρχου απαιτείται ο συνδυασμός του υποψηφίου κατά τον Α΄ γύρο (26 Μαΐου 2019) ή ο ίδιος, ως επικεφαλής ενός εκ των δύο πρώτων συνδυασμών, κατά τον Β΄ γύρο (2 Ιουνίου 2019) να λάβει πλέον του 50% των έγκυρων ψηφοδελτίων.
Στους υποψήφιους δημάρχους δεν τίθεται σταυρός προτίμησης. Αν όμως τεθεί, το ψηφοδέλτιο δεν ακυρώνεται.
Εκλογή Δημοτικών Συμβούλων
Η σταυροδοσία στα ψηφοδέλτια για την εκλογή δημοτικών συμβούλων γίνεται κατά Εκλογική Περιφέρεια (Δημοτική Ενότητα).
Τέσσερις δήμοι του Ν. Δράμας αποτελούνται από δύο (2) εκλογικές περιφέρειες ο καθένας.
Δήμος Δράμας: Εκλογική Περιφέρεια Δράμας - Εκλογική Περιφέρεια Σιδηρονέρου
Δήμος Δοξάτου: Εκλογική Περιφέρεια Δοξάτου - Εκλογική Περιφέρεια Καλαμπακίου
Δήμος Παρανεστίου: Εκλογική Περιφέρεια Παρανεστίου - Εκλογική Περιφέρεια Νικηφόρου
Δήμος Προσοτσάνης: Εκλογική Περιφέρεια Προσοτσάνης - Εκλογική Περιφέρεια Σιταγρών
Ο Δήμος Κάτω Νευροκοπίου αποτελεί ενιαία Εκλογική Περιφέρεια.
Αναλυτική περιγραφή της διαδικασίας σταυροδοσίας στα ψηφοδέλτια κατά δήμο και κατά εκλογική περιφέρεια γίνεται παρακάτω.
Εκλογές για τις Κοινότητες
Όπως αναφέρθηκε παραπάνω, για την εκλογή συμβούλων Κοινότητας χρησιμοποιείται διαφορετική κάλπη.
Στις Κοινότητες άνω των 300 κατοίκων ανεξάρτητα από τον αριθμό των εκλεγόμενων συμβούλων (5,7 ή 11) τίθενται μέχρι 2 σταυροί προτίμησης σε υποψήφιους ενός συνδυασμού. Στις Κοινότητες αυτές Πρόεδρος εκλέγεται άμεσα όποιος συγκεντρώσει τους περισσότερους σταυρούς σε περίπτωση όπου ο συνδυασμός λάβει ποσοστό μεγαλύτερο του 50%. Σε διαφορετική περίπτωση ως Πρόεδρος εκλέγεται, έμμεσα από το σύνολο των εκλεγμένων κοινοτικών συμβούλων, ένας από τους δύο πρώτους σε ψήφους των δύο πρώτων κατά σειρά εκλογής συνδυασμών.
Στις Κοινότητες κάτω των 300 κατοίκων τίθεται ένας (1) σταυρός προτίμησης σε υποψήφιο του ενιαίου ψηφοδελτίου. Στις Κοινότητες αυτές Πρόεδρος εκλέγεται άμεσα όποιος συγκεντρώσει τους περισσότερους σταυρούς.

Μέρος Β
1. Δήμος Δράμας
Εκλογή Δημοτικών Συμβούλων
Εκλογική Περιφέρεια Δράμας
Όσοι ψηφίζουν στην Εκλογική Περιφέρεια Δράμας, δηλαδή στις Κοινότητες Δράμας, Καλλιφύτου, Καλού Αγρού, Κουδουνίων, Λιβαδερού, Μακρυπλαγίου, Μαυροβάτου, Μικροχωρίου, Μοναστηρακίου, Μυλοποτάμου, Νικοτσάρα, Ξηροποτάμου και Χωριστής, αφού επιλέξουν τον συνδυασμό της προτίμησής τους, βάζουν μέχρι τρεις (3) σταυρούς σε υποψήφιους/ες της εκλογικής αυτής περιφέρειας και επιπλέον ένα (1) σταυρό σε υποψήφιο/α της εκλογικής περιφέρειας Σιδηρονέρου.
Εκλογική Περιφέρεια Σιδηρονέρου
Όσοι ψηφίζουν στην Εκλογική Περιφέρεια Σιδηρονέρου, δηλαδή στις Κοινότητες Σιδηρονέρου και Σκαλωτής, αφού επιλέξουν τον συνδυασμό της προτίμησής τους, βάζουν ένα (1) σταυρό σε υποψήφιο/α της εκλογικής περιφέρειας Σιδηρονέρου και επιπλέον ένα (1) σταυρό σε υποψήφιο/α της εκλογικής περιφέρειας Δράμας.
Εκλογές για τις Κοινότητες του Δήμου Δράμας
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες κάτω των 300 κατοίκων, δηλαδή στις Κοινότητες Μακρυπλαγίου, Λιβαδερού και Σκαλωτής, βάζουν ένα (1) σταυρό προτίμησης σε υποψήφιο του ενιαίου ψηφοδελτίου της οικείας Κοινότητας.
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες άνω των 300 κατοίκων (όλες οι Κοινότητες πλην των τριών προαναφερόμενων), ανεξάρτητα από τον αριθμό των εκλεγόμενων συμβούλων (5,7 ή 11), βάζουν μέχρι 2 σταυρούς προτίμησης σε υποψήφιους ενός συνδυασμού.
2. Δήμος Δοξάτου
Εκλογή Δημοτικών Συμβούλων
Εκλογική Περιφέρεια Δοξάτου
Όσοι ψηφίζουν στην Εκλογική Περιφέρεια Δοξάτου, δηλαδή στις Κοινότητες Αγίου Αθανασίου, Αγοράς, Δοξάτου, Κεφαλαρίου, Κυρίων και Πηγαδίων, αφού επιλέξουν τον συνδυασμό της προτίμησής τους, βάζουν μέχρι τρεις (3) σταυρούς σε υποψήφιους/ες της εκλογικής αυτής περιφέρειας και επιπλέον ένα (1) σταυρό σε υποψήφιο/α της εκλογικής περιφέρειας Καλαμπακίου.
Εκλογική Περιφέρεια Καλαμπακίου
Όσοι ψηφίζουν στην Εκλογική Περιφέρεια Καλαμπακίου, δηλαδή στις Κοινότητες Αγίας Παρασκευής, Καλαμπακίου, Καλαμώνος, Νεροφράκτου και Φτελιάς, αφού επιλέξουν τον συνδυασμό της προτίμησής τους, βάζουν μέχρι τρεις (3) σταυρούς σε υποψήφιους/ες της εκλογικής αυτής περιφέρειας και επιπλέον ένα (1) σταυρό σε υποψήφιο/α της εκλογικής περιφέρειας Δοξάτου.
Εκλογές για τις Κοινότητες του Δήμου Δοξάτου
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες κάτω των 300 κατοίκων, δηλαδή στις Κοινότητες Αγοράς και Πηγαδίων, βάζουν ένα (1) σταυρό προτίμησης σε υποψήφιο του ενιαίου ψηφοδελτίου της οικείας Κοινότητας.
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες άνω των 300 κατοίκων (όλες οι Κοινότητες πλην των δύο προαναφερόμενων), ανεξάρτητα από τον αριθμό των εκλεγόμενων συμβούλων (5 ή 7), βάζουν μέχρι 2 σταυρούς προτίμησης σε υποψήφιους ενός συνδυασμού.
3. Δήμος Παρανεστίου
Εκλογή Δημοτικών Συμβούλων
Εκλογική Περιφέρεια Παρανεστίου
Όσοι ψηφίζουν στην Εκλογική Περιφέρεια Παρανεστίου, δηλαδή στις Κοινότητες Θόλου, Παρανεστίου και Σίλης, αφού επιλέξουν τον συνδυασμό της προτίμησής τους, βάζουν μέχρι τρεις (3) σταυρούς σε υποψήφιους/ες της εκλογικής αυτής περιφέρειας και επιπλέον ένα (1) σταυρό σε υποψήφιο/α της εκλογικής περιφέρειας Νικηφόρου.
Εκλογική Περιφέρεια Νικηφόρου
Όσοι ψηφίζουν στην Εκλογική Περιφέρεια Νικηφόρου, δηλαδή στις Κοινότητες Αδριανής, Άνω Πυξαρίου, Νικηφόρου, Πλατανιάς, Πλατανόβρυσης, Πτελέας Πλατανιάς και Υψηλής Ράχης, αφού επιλέξουν τον συνδυασμό της προτίμησής τους, βάζουν μέχρι τρεις (3) σταυρούς σε υποψήφιους/ες της εκλογικής αυτής περιφέρειας και επιπλέον ένα (1) σταυρό σε υποψήφιο/α της εκλογικής περιφέρειας Παρανεστίου.
Εκλογές για τις Κοινότητες του Δήμου Παρανεστίου
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες κάτω των 300 κατοίκων, δηλαδή στις Κοινότητες Θόλου, Σίλης, Άνω Πυξαρίου, Πλατανόβρυσης, Πτελέας Πλατανιάς και Υψηλής Ράχης, βάζουν ένα (1) σταυρό προτίμησης σε υποψήφιο του ενιαίου ψηφοδελτίου της οικείας Κοινότητας.
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες άνω των 300 κατοίκων (όλες οι Κοινότητες πλην των προαναφερόμενων), βάζουν μέχρι 2 σταυρούς προτίμησης σε υποψήφιους ενός συνδυασμού.
4. Δήμος Προσοτσάνης
Εκλογή Δημοτικών Συμβούλων
Εκλογική Περιφέρεια Προσοτσάνης
Όσοι ψηφίζουν στην Εκλογική Περιφέρεια Προσοτσάνης, δηλαδή στις Κοινότητες Ανθοχωρίου, Γραμμένης, Καλής Βρύσης, Καλλιθέας, Κοκκινογείων, Μικροπόλεως, Πανοράματος, Πετρούσσης, Προσοτσάνης, Πύργων και Χαριτωμένης, αφού επιλέξουν τον συνδυασμό της προτίμησής τους, βάζουν μέχρι τρεις (3) σταυρούς σε υποψήφιους/ες της εκλογικής αυτής περιφέρειας και επιπλέον ένα (1) σταυρό σε υποψήφιο/α της εκλογικής περιφέρειας Σιταγρών.
Εκλογική Περιφέρεια Σιταγρών
Όσοι ψηφίζουν στην Εκλογική Περιφέρεια Σιταγρών, δηλαδή στις Κοινότητες Αργυρούπολης, Μαυρολεύκης, Μεγαλοκάμπου, Μικροκάμπου, Περιχώρας, Σιταγρών και Φωτολίβους, αφού επιλέξουν τον συνδυασμό της προτίμησής τους, βάζουν μέχρι τρεις (3) σταυρούς σε υποψήφιους/ες της εκλογικής αυτής περιφέρειας και επιπλέον ένα (1) σταυρό σε υποψήφιο/α της εκλογικής περιφέρειας Προσοτσάνης.
Εκλογές για τις Κοινότητες του Δήμου Προσοτσάνης
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες κάτω των 300 κατοίκων, δηλαδή στις Κοινότητες Ανθοχωρίου, Πανοράματος, Πύργων, Χαριτωμένης, Μικροκάμπου και Περιχώρας, βάζουν ένα (1) σταυρό προτίμησης σε υποψήφιο του ενιαίου ψηφοδελτίου της οικείας Κοινότητας.
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες άνω των 300 κατοίκων (όλες οι υπόλοιπες Κοινότητες πλην των προαναφερόμενων), ανεξάρτητα από τον αριθμό των εκλεγόμενων συμβούλων (5 ή 7), βάζουν μέχρι 2 σταυρούς προτίμησης σε υποψήφιους ενός συνδυασμού.
5. Δήμος Κ. Νευροκοπίου
Εκλογή Δημοτικών Συμβούλων
Όσοι ψηφίζουν στην ενιαία Εκλογική Περιφέρεια Κ. Νευροκοπίου, αφού επιλέξουν τον συνδυασμό της προτίμησής τους, βάζουν μέχρι τρεις (3) σταυρούς σε υποψήφιους/ες του συνδυασμού αυτού.
Εκλογές για τις Κοινότητες του Δήμου Κ. Νευροκοπίου
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες κάτω των 300 κατοίκων, δηλαδή στις Κοινότητες Αχλαδέας, Γρανίτου, Δασωτού, Εξοχής, Καταφύτου, Μικροκλεισούρας, Μικρομηλέας και Παγονερίου, βάζουν ένα (1) σταυρό προτίμησης σε υποψήφιο του ενιαίου ψηφοδελτίου της οικείας Κοινότητας.
Όσοι ψηφίζουν στις Κοινότητες άνω των 300 κατοίκων (όλες οι υπόλοιπες Κοινότητες πλην των προαναφερόμενων), ανεξάρτητα από τον αριθμό των εκλεγόμενων συμβούλων (5 ή 7), βάζουν μέχρι 2 σταυρούς προτίμησης σε υποψήφιους ενός συνδυασμού.

Μάκης Μουρατίδης

Περιφερειακοί σύμβουλοι
Στον Β΄ Βαθμό Τοπικής Αυτοδιοίκησης και συγκεκριμένα στην περιφέρεια ΑΜΘ
το Περιφερειακό Συμβούλιο ΑΜΘ θα πρέπει να έχει συνολικά 51 περιφερειακούς συμβούλους.
Σύμφωνα με τον πληθυσμό κάθε νομού οι έδρες κατανέμονται ως εξής:
Δράμας : 8 Περιφερειακοί σύμβουλοι (πληθυσμός 98.287 κατ.)
Έβρου: 13 Περιφερειακοί Σύμβουλοι (πληθυσμός 147.947 κατ.)
Θάσου: 1Περιφερειακός Σύμβουλος (Πληθυσμός 13.770 κατ.)
Καβάλας: 11 Περιφερειακοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 124.917 κατ.)
Ξάνθης: 9 Περιφερειακοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 111.222 κατ.)
Ροδόπης: Περιφερειακοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 112.039 κατ.)
Σύνολο: 51 Περιφερειακοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 608.182 κατ.)

Δημοτικοί σύμβουλοι Δήμων Π.Ε. Δράμας
Οι δημοτικοί σύμβουλοι που εκλέγονται στους Δήμους της Π.Ε. Δράμας είναι:

Δήμος Δοξάτου: 27 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 14.516 κατ.)
Α. Δημοτική Ενότητα Δοξάτου: 17 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 8.943 κατ.)
Β. Δημοτική Ενότητα Καλαμπακίου: 10 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 5.573 κατ.)

Δήμος Δράμας : 33 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 58.944 κατ.)
Α. Δημοτική Ενότητα Δράμας : 32 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 58.532 κατ.)
Β. Δημοτική Ενότητα Σιδηρονέρου: 1 Δημοτικός Σύμβουλος (Πληθυσμός 412 κατ.)

Δήμος Κάτω Νευροκοπίου: 21 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 7.860 κατ.)

Δήμος Παρανεστίου: 17 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 3.901 κατ.)
Α. Δημοτική Ενότητα Νικηφόρου: 12 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 2.805κατ.)
Β. Δημοτική Ενότητα Παρανεστίου: 5 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 1.096 κατ.)

Δήμος Προσοτσάνης: 27 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 13.066 κατ.)
Α. Δημοτική Ενότητα Προσοτσάνης : 19 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 9.065 κατ.)
Β. Δημοτική Ενότητα Σιταγρών: 8 Δημοτικοί Σύμβουλοι (Πληθυσμός 4.κατ.)

 

DSCF0072

Στην κατάμεστη αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του δήμου Δράμας, ανακοινώθηκαν οι πρώτοι 19 υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι του Project Δράμα 2020 για τις δημοτικές εκλογές του προσεχούς Μαΐου.

Ο αριθμός 19 είναι απολύτως συμβολικός, αφού το 2019 θα είναι η χρονιά που οι Δραμινοί θα επιλέξουν να αλλάξει η Δράμα σελίδα μια και καλή, γυρνώντας τις πλάτες τους στις φθαρμένες, αναποτελεσματικές και ασυνεπείς παρατάξεις του παρελθόντος. Στον αριθμό 19 όμως προστίθεται και ο ίδιος ο υποψήφιος δήμαρχος της παράταξης, Αλέξανδρος Τσιαμπούσης, ο οποίος, όπως δήλωσε, νιώθει και είναι ένας από την ομάδα, ένας από το σύνολο. Έτσι δημιουργείται και ο αριθμός 20, που άλλωστε είναι ένας επίσης συμβολικός αριθμός, αφού ακολουθεί το Project από την ίδρυσή του κιόλας.

Ο υποψήφιος δήμαρχος του Project ευχαρίστησε αυτούς που σήμερα στελεχώνουν το ψηφοδέλτιο της παράταξης, αλλά και όσους έβαλαν πλάτη το 2014, για να δημιουργηθούν οι σημερινές συνθήκες, όπου, πλέον, στόχος της παράταξης είναι να αναλάβει τις τύχες του δήμου στα χέρια της και με τις απαραίτητες συνεργασίες, το ρεαλιστικό πρόγραμμα, τα άφθαρτα πρόσωπα και τη γνώση που πηγάζει από την εμπειρία των στελεχών της παράταξης, να βγάλει τη Δράμα από την απομόνωση και την εγκατάλειψη των δημοτικών αρχών των δύο, τουλάχιστον, τελευταίων περιόδων.

Ο Αλέξανδρος Τσιαμπούσης τόνισε ότι τα συγκριτικά πλεονεκτήματα του Project έναντι των άλλων παρατάξεων που διεκδικούν τη διοίκηση του δήμου είναι η ανεξαρτησία της παράταξης από κόμματα, παράγοντες και συμφέροντα, το ομαδικό πνεύμα, που είναι εμφανές και σφυρηλατήθηκε όλα τα χρόνια λειτουργίας της παράταξης, ο προγραμματικός λόγος, που θα είναι συνεπής με τις μετέπειτα πράξεις του Project ως δημοτική αρχή και η αδιαφορία των στελεχών της παράταξης απέναντι σε μια βασική πληγή του πολιτικού μας συστήματος, το πολιτικό κόστος. Προσπαθώντας να εμπλέξει η παράταξη όλο και περισσότερους δημότες στη διοίκηση του δήμου και με αταλάντευτες πρακτικές λογοδοσίας του δημάρχου και των δημοτικών συμβούλων του Project, φιλοδοξούμε να κάνουμε την δημοκρατία πιο ελκυστική και πιο άμεση για τους δημότες.

DSCF0050

Οι 19 πρώτοι υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι, που παρουσιάστηκαν από την εκπρόσωπο τύπου της παράταξης, Μαρία Κιόρτεβε, είναι ένα κράμα ανθρώπων που πρώτη φορά ασχολούνται με τα κοινά, μελών της παράταξης που από το 2014 στηρίζουν αυτήν την προσπάθεια και έμπειρων συμπολιτών μας, που έχουν ασχοληθεί και στο παρελθόν με την τοπική αυτοδιοίκηση. Ακολουθούν τα ονόματά τους και η επαγγελματική τους ιδιότητα:

1. Αποστολίδης Κυριάκος, Δικηγόρος Δράμας
2. Βαμβακίδου Μαρία, Απόφοιτος Αγγλικής Φιλολογίας
3. Βασιλειάδου Θεοδοσία, Πολιτικός Μηχανικός ΔΠΘ
4. Δερμεντζόγλου Γιάννης, Τραπεζικός Υπάλληλος
5. Θεοδωρίδης Ραδής, Γυμναστής-Καθηγητής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
6. Καλλιονίδου Βίκυ, Ιδιωτικός Υπάλληλος Ακτινολογικού Κέντρου
7. Καλφόπουλος Βαγγέλης, Φιλόλογος, πρώην δημοτικός σύμβουλος
8. Καραγιαννίδης Μάκης, Δασολόγος
9. Κασάπη Βίκυ, Δικηγόρος Δράμας
10. Κεραμιτσόπουλος Κλήμης, Ιδιοκτήτης Φροντιστηρίου Ξένων Γλωσσών
11. Κιόρτεβε Παρθένα, Ιατρός-Νεφρολόγος Γενικού Νοσοκομείου Δράμας
12. Κουρσακλής Σταύρος, Ιδιωτικός Υπάλληλος, Απόφοιτος Ανθρωπογεωγραφίας Πανεπιστημίου Αιγαίου Μsc
13. Κυριακάκης Μανώλης, Μηχανολόγος Μηχανικός ΤΕ, Ιδιοκτήτης Πρακτορείου ΟΠΑΠ
14. Παρασίδης Θόδωρος, Βιολόγος-Διδάκτωρ Ιατρικής
15. Σαλπιστής Γιώργος, Μαθηματικός-Καθηγητής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
16. Σένδρος Γιώργος, Μαθηματικός-Καθηγητής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
17. Συνώλας Σωτήρης, Ιδιωτικός Υπάλληλος
18. Τοκατλίδου Μαντώ, Γυμνάστρια-Καθηγήτρια Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης
19. Χρυσοχοϊδης Λευτέρης, Δημόσιος Υπάλληλος

ΔΗΜΟΣ ΔΡΑΜΑΣ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

ΔΗΜΟΣ ΔΟΞΑΤΟΥ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

ΔΗΜΟΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

ΔΗΜΟΣ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

© 2018 Destanea. All Rights Reserved. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ: ΡΕΝΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ | ΑΙΓΑΙΟΥ 4 ΔΡΑΜΑ, 66100 | 6932416400 - eirtrian@otenet.gr