Displaying items by tag: ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε τα αποτελέσματα του 8ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης “Γρηγόρης Πεντζίκης”, τον οποίο διοργανώνουμε κάθε χρόνο στη Δράμα από το σχολικό έτος 2012-2013.

Στο φετινό διαγωνισμό λάβαμε περισσότερα από οκτακόσια (800) συνολικά κείμενα, από όλη σχεδόν τη χώρα, καθώς και από ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού.

Είχαμε, έτσι, τη χαρά και τη μοναδική εμπειρία να συναντηθούμε με τις σκέψεις και τα όνειρα των μαθητών και μαθητριών, με όσα τους πονούν και όσα τους γεμίζουν ελπίδα, τις προσδοκίες τους για το μέλλον και τη φλόγα τους για τη ζωή.

Έτσι σκεφτήκαμε και πάλι ότι οι μαθητές και οι μαθήτριες, γράφοντας, κοινοποιούν τις προσωπικές τους εμπειρίες και τα συναισθήματα με τον δικό τους τρόπο και ότι με αυτόν τον τρόπο οδηγούνται στην αυτό-αποκάλυψη της γλώσσας, του προσωπικού ύφους και του εαυτού συνολικά, παίρνουν θέση απέναντι στα ζητήματα που θέτουν και διαμορφώνουν στάσεις.

Κατανοήσαμε ακόμη ότι κάθε συγγραφική απόπειρα από μέρους τους, αποτελεί μια νεανική «πρωτογενή» ανάγνωση του κόσμου μας, που μας είναι απαραίτητη για να τον κατανοήσουμε καλύτερα.

Τα κείμενα που κατατέθηκαν προς κρίση διαβάστηκαν με ιδιαίτερη προσοχή και σεβασμό από την κριτική επιτροπή και έτσι προχωρήσαμε ομόφωνα στην επιλογή των δώδεκα κειμένων για διάκριση που αφορούν στα επίπεδα Λυκείου και Γυμνασίου (Ποίηση και Πεζογραφία).

Παράλληλα όπως και τη περσινή χρονιά λόγω του υψηλού επιπέδου των κειμένων που κατατέθηκαν προς κρίση, αποφασίσαμε και φέτος την απονομή ειδικών επαίνων διάκρισης σε μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν στο διαγωνισμό και κατέλαβαν την τέταρτη και πέμπτη θέση για κάθε κατηγορία. Επιπρόσθετα, αποφασίσαμε την απονομή ειδικών επαίνων σε μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν από ελληνόγλωσσα σχολεία του εξωτερικού.

Η χαρά μας είναι μεγάλη, γιατί μαθητές μας που πρωτοβραβεύτηκαν σε αυτόν τον Διαγωνισμό προχώρησαν και σήμερα ανήκουν πια στους μετεφήβους λογοτέχνες, ή και στους ποιητές μας.

Ένα μεγάλο ευχαριστώ οφείλουμε στις συναδέλφισσες και στους συναδέλφους εκπαιδευτικούς σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας, καθώς και στα Ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού που υποκίνησαν και εμψύχωσαν τις μαθήτριες και τους μαθητές τους να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό.

Οι ευχαριστίες μας αφορούν εκείνους που μας απέστειλαν μεμονωμένα κείμενα, αλλά και συστάδες κειμένων - ποιητικών και πεζών. Κυρίως όμως ευχαριστούμε τις νέες και τους νέους που μας τίμησαν με την αποστολή των κειμένων τους και μας έδωσαν την ευκαιρία να ταξιδέψουμε κι εμείς μαζί τους και να καταλάβουμε, σύμφωνα και με το σοφό λόγο του Άμλετ προς τον Οράτιο πως τελικά «υπάρχουν πολύ περισσότερα πράγματα, στη γη και στον ουρανό απ’ όσα με τη λογική μας μπορούμε να ονειρευτούμε».

Η απονομή των βραβείων του διαγωνισμού θα γίνει σε ειδική εκδήλωση αφιερωμένη στο διαγωνισμό, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο πλαίσιο του 3ου Διεθνούς Βιωματικού Συνεδρίου Εφαρμοσμένης Διδακτικής «Νέες Προκλήσεις στην Εκπαίδευση», που διοργανώνουμε στη Δράμα (02-04 Οκτωβρίου 2020).

Θα ήταν μεγάλη τιμή και χαρά για μας να παραβρεθούν στην εκδήλωση οι βραβευθέντες μαθητές και μαθήτριες, καθώς και οι συνοδοί τους.
Ακολουθούν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού:

Α. Επίπεδο Λυκείου - Ποίηση:

1ο βραβείο:
Ευαγγελία Τσίντζα (ψευδώνυμο: Εστέλλα – σχολείο: 6ο Γενικό Λύκειο Αγρινίου) για το ποίημα «ΚΟΛΥΜΠΙ»

2ο βραβείο:
Άννα – Γεωργία Χατζημάρκου (ψευδώνυμο: Fauve – σχολείο: 2ο ΓΕΛ Κω) για το ποίημα «Commeilfautismes»

3ο βραβείο:
Αντωνία – Ελένη Σιακκή (ψευδώνυμο: Αμφιλύκη – σχολείο: 2ο ΓΕΛ Χαϊδαρίου) για το ποίημα «Νόστος»

 

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, Επίπεδο Λυκείου - Ποίηση

1ος ειδικός έπαινος διάκρισης:
Πολυχρόνης Καμπουρίδης (ψευδώνυμο: Πολυνείκης– σχολείο: ΓΕΛ Προβατά) για το ποίημα «Κόσμος περίεργος»

2ος ειδικός έπαινος διάκρισης:
Μαρία-Νεκταρία Μπούργου (ψευδώνυμο: Οφηλία– σχολείο: 3ο Γενικό Λύκειο Άρτας) για το ποίημα «Συλλογισμοί στις 3 προ μεσημβρίας»

 

Β. Επίπεδο Λυκείου - Πεζογράφημα:

1ο βραβείο:
Δαμιανή Κουμενή (ψευδώνυμο: Ευνίκη – σχολείο: Παγκύπριο Λύκειο Λάρνακας) για το πεζογράφημα «Ο χορός του Σήφακα»

2ο βραβείο:
Ιωάννης Μεταξάς (ψευδώνυμο: Ι. Μάρδας – σχολείο: 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών) για το πεζογράφημα «Για ένα αντέρι αδειανό»

3ο βραβείο:
Κωνσταντίνος Σαράκης (ψευδώνυμο: Πίνδαρος – σχολείο: Μουσικό Σχολείο Βόλου) για το πεζογράφημα «ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ»

 

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, Επίπεδο Λυκείου - Πεζογράφημα

1ος ειδικός έπαινος διάκρισης:
Άννα- Μαρία Λένγκου (ψευδώνυμο: Ισμήνη – σχολείο: ΓΕΛ Προβατά) για το πεζογράφημα «Μαμά…»

2ος ειδικός έπαινος διάκρισης:
Μελίνα Μουστάκα (ψευδώνυμο: Μέλια – σχολείο: Μουσικό Σχολείο Βόλου) για το πεζογράφημα «Νοσταλγικές Κυριακές και πολυπόθητα Σάββατα»

 

Γ. Επίπεδο Γυμνασίου - Ποίηση

1ο βραβείο:
Ορέστης Φώτης Μικελάκης (ψευδώνυμο: ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ ΚΡΗΤΙΚΟΣ – σχολείο: Βαρβάκειο Πρότυπο Γυμνάσιο) για το ποίημα «Η σιωπή του καθρέπτη»

2ο βραβείο:
Θεοδώρα Αναγνωστοπούλου (ψευδώνυμο: ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΡΙΑ – σχολείο: 1ο Γυμνάσιο Αιγίου) για το ποίημα «ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ»

3ο βραβείο:
Αικατερίνη Νικολοπούλου (ψευδώνυμο: Λευκή Γάτα – σχολείο: 1ο Γυμνάσιο Αιγίου) για το ποίημα «ΧΡΟΝΟΣ ΑΜΕΙΛΙΚΤΟΣ»

 

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, Γυμνασίου - Ποίηση

1ος ειδικός έπαινος διάκρισης:
Αγγελική Τάσιου (ψευδώνυμο: Ελίζα – σχολείο: Λεόντειο Γυμνάσιο Πατησίων) για το ποίημα «Λέξεις Μηδέν»

2ος ειδικός έπαινος διάκρισης:
Μελετίνα Γιοβανούδη (ψευδώνυμο: Η Λογάνθη – σχολείο: 3ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς) για το ποίημα «Ημιτελής άνθρωπος»

 

Δ. Επίπεδο Γυμνασίου - Πεζογράφημα

1ο βραβείο:
Ραφαηλία Καρακίτσιου (ψευδώνυμο: Τρία Καλά – σχολείο: Griechisches Gymnazium, Bielefeld, Γερμανία) για το πεζογράφημα «Η Σχολική εκδρομή»

2ο βραβείο:
Νικολέττα Χατζηνικολάου (ψευδώνυμο: ΙΝΤΙΘ ΧΑΟΥ – σχολείο: 2ο Γυμνάσιο Δράμας) για το πεζογράφημα «Πικρές αναμνήσεις»

3o βραβείο
Δέσποινα Σταματσούλη (ψευδώνυμο: DENIA - σχολείο: Μουσικό Σχολείο Βόλου) για το πεζογράφημα «ΤΑ ΧΡΥΣΑ ΚΟΥΤΙΑ»

 

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, Γυμνασίου - Πεζογράφημα

1ος ειδικός έπαινος διάκρισης:
Συμεών Τσεκούρας (ψευδώνυμο: Άθως – σχολείο: Γυμνάσιο Γεννάδειου Σχολής) για το πεζογράφημα «Επίσκεψη στο Λούβρο»

2ος ειδικός έπαινος διάκρισης:
Νίκη Αμπατζή (ψευδώνυμο: Νίκη – σχολείο: Λεόντειο Γυμνάσιο Πατησίων) για το πεζογράφημα «Το τέλος» Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης

 

Ειδικοί έπαινοι διάκρισης, σε μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν από τα ελληνόγλωσσα σχολεία του εξωτερικού

• • Κωνσταντίνος Γκογκόνης (ψευδώνυμο: Νίνος – σχολείο: Εκπαιδευτήρια «Πνοή Αγάπης», Ι.Μ. Αργυροκάστρου - Αλβανία) για το πεζογράφημα «Η επιστροφή από την ξενιτιά»
• • Σωτηρία Χαραλαμπούλη (ψευδώνυμο: Ερμιόνη Θηβαίου – σχολείο: 1ο Λύκειο Νυρεμβέργης) για το ποίημα «Στερήθηκα ζωή και θάνατο»
• • Παρασκευή Ασλανίδου (ψευδώνυμο: Βιρτζίνια Γουλφ – σχολείο: 1ο Λύκειο Νυρεμβέργης-Γερμανίας) για το ποίημα «Πρώτη γνωριμία»

 

O Διευθυντής
Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δράμας
και Πρόεδρος του Επιστημονικού και Πολιστιστικού Συλλόγου «eκπ@ιδευτικός κύκλος»
Δρ Σπυρίδων Κιουλάνης

Η Κριτική Επιτροπή

 

 εικόνα 1

Την Κυριακή 24 Μαρτίου 2019, διεξήχθη το Περιφερειακό Σχολικό Πρωτάθλημα Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης 2019 στο ξενοδοχείο Elisso Xenia Hotel στην Ξανθη. Στη διοργάνωση συμμετείχαν 314 συμμετοχές από όλη την περιφέρεια.
Από την Δράμα συμμετείχαν 48 σκακιστές και σκακίστριες που κατέκτησαν θέσεις στο βάθρο και βραβεύτηκαν.
Αναλυτικά, στα νήπια πήρε μέρος από την Δράμα ο ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ που βγήκε 13ος,ο ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ που βγήκε 14ος, ο ΤΣΕΚΟΥΡΑΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ που βγήκε 22ος ο ΣΤΑΜΑΤΑΚΗΣ ΜΑΞΙΜΟΣ που βγήκε 23ος και η ΙΣΑΑΚΙΔΟΥ ΑΝΝΑ-ΜΑΡΙΑ που βγήκε 25η σε σύνολο 29 παιδιών
Στην Α’ δημοτικού έλαβαν μέρος ο ΚΡΙΒΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ που βγήκε 17ος , η ΘΕΟΧΑΡΗ ΖΩΗ που βγήκε 18η ο ΕΥΑΓΓΕΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ που ήταν 21ος και ο ΚΙΡΜΑΝΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ που ήταν 28ος σε σύνολο 33 παιδιών
Στην Β’ δημοτικού έλαβαν μέρος η ΠΑΣΧΑΛΙΔΟΥ ΜΑΡΙΑΝΘΗ που βγήκε 12η και βραβεύτηκε ως 2ο Κορίτσι η ΔΕΜΙΡΤΖΟΓΛΟΥ ΜΑΡΙΑ-ΡΑΦΑΗΛΙΑ που βγήκε 15η και βραβεύτηκε ως 3ο Κορίτσι, ο ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ ΚΩΣΤΑΝΤΙΝΟΣ που ήταν 22ος, η ΝΕΡΑΝΤΖΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ που πήρε την 30η θέση και ο ΜΑΣΤΡΟΥΔΗΣ ΗΛΙΑΣ που πήρε την 33η θέση σε σύνολο 34 παιδιών.
Στην Γ’ Δημοτικού έλαβαν μέρος ο ΚΙΡΜΑΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ που βγήκε 11ος ,ο ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ που κατέλαβε την 18η θέση, ο ΜΑΣΤΡΟΥΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ που κατέλαβε την 22η θέση ο ΜΗΤΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ που κατέλαβε την 26η θέση ο ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ που κατέλαβε την 33η θέση ο ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ που κατέλαβε την 34η θέση ο ΜΑΣΤΡΟΥΔΗΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ που κατέλαβε την 35η θέση σε σύνολο 39 παιδιών
Στην Δ’ Δημοτικού έλαβαν μέρος ο ΣΠΑΝΔΩΝΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ που πήρε την 1η θέση με το απόλυτο 7/7 και άφησε πολλές θετικές εντυπώσεις αλλά και υποσχέσεις για το μέλλον, ο ΜΕΝΖΙΛΤΖΙΔΗΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ που κατέλαβε την 22η θέση, ο ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ που κατέλαβε την 25η θέση η ΚΥΡΙΑΖΙΔΟΥ ΕΥΓΕΝΙΑ που κατέλαβε την 26η θέση η ΘΕΟΧΑΡΗ ΗΛΕΚΤΡΑ που κατέλαβε την 31η θέση και ο ΚΑΣΑΠΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ που κατέλαβε την 37η θέση σε σύνολο 41 παιδιών
Στην Ε’ Δημοτικού έλαβαν μέρος ο ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ που πήρε την 3η θέση και έχασε την πρωτιά στον τελευταίο αγώνα, ο ΧΑΛΒΑΤΖΗΣ ΒΕΡΓΟΥΛΑΚΗΣ που πήρε την 5η θέση με σημαντικές νίκες, η ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ που πήρε την 11η θέση, ο ΘΕΟΔΩΡΙΔΟΥ ΙΩΑΝΝΑ που κατέλαβε την 24η θέση, ο ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ που κατέλαβε την 31η σε σύνολο 36 παιδιών.
Στην ΣΤ’ Δημοτικού ο ΚΥΡΙΑΖΙΔΗΣ ΘΕΟΦΥΛΑΚΤΟΣ που πήρε την 10η θέση, ο ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΙΩΣΗΦ που πήρε την 14η θέση, ο ΣΤΟΙΜΕΝΟΥ ΑΓΓΕΛΟΣ που πήρε την 30η θέση σε σύνολο 32 παιδιών
Στην Α’ Γυμνασίου έλαβαν μέρος η ΧΑΤΖΗΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ που πήρε την 10η θέση και βγήκε 1ο Κορίτσι ο ΚΑΜΠΟΥΡΙΔΗΣ ΠΑΣΧΑΛΗΣ που πήρε την 13η θέση ο ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ που πήρε την 17η θέση και η ΣΥΛΛΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ που πήρε την 18η θέση σε σύνολο 25 παιδιών
Στην Β’ Γυμνασίου έλαβαν μέρος ο ΛΥΜΠΕΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ που πήρε την 11η θέση και ο ΟΡΓΙΑΝΟΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ που πήρε την 13η θέση σε σύνολο 13 παιδιών
Στην Γ’ Γυμνασίου η ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ ΕΥΣΤΑΘΙΑ ήταν 4η και βγήκε 1ο Κορίτσι, ο ΠΙΣΤΟΦΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ πήρε την 10η θέση και ο ΜΗΤΡΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ που κατέλαβε την 11η θέση σε σύνολο 15 παιδιών
Στα Λύκεια επίσης ο ΣΑΧΙΝΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ πήρε την 1η θέση με το απόλυτο 7/7 ο ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗΣ ΙΟΡΔΑΝΗΣ την 6η θέση ενώ ο ΚΥΡΙΑΚΙΔΟΥ ΧΡΥΣΟΥΛΑ την 9η θέση και βραβεύτηκε ως 2ο Κορίτσι σε σύνολο 17 παιδιών

 εικόνα 3
Στο Ομαδικό σχολικό πρωτάθλημα το 3ο Γενικό Λύκειο Δράμας κατετάγη 3ο αποτελούμενο από τους ΜΠΟΥΧΑΡΕΛΗ ΧΑΡΙΛΑΟ,ΚΟΥΓΙΟΥΜΤΖΗ ΙΟΡΔΑΝΗ,ΓΕΩΡΓΙΑΔΗ ΔΑΥΙΔ και ΚΥΡΙΑΚΙΔΟΥ ΧΡΥΣΑ.
Από πλευράς μας, θα θέλαμε να σημειώσουμε ότι σκοπός είναι πάνω απ' όλα η διασκέδαση των παιδιών, ειδικά σε τόσο μεγάλες διοργανώσεις και θα θέλαμε να συγχαρούμε και να ευχαριστήσουμε όχι μόνο τους νικητές, αλλά όλους τους συμμετέχοντες, καθώς και τους γονείς και συνοδούς που πέρασαν ολόκληρη τη μέρα τους στη. Ακόμα, ιδιαίτερα συγχαρητήρια αξίζουν στους διοργανωτές, στον Σκακιστικός Όμιλος Ξάνθης Xanthi Chess Club, στην ΕΣΣΑΜΘ, καθώς και σε όλους όσους βοήθησαν στο να γίνει πραγματικότητα αυτή η πολύ μεγάλη διοργάνωση.
Υπενθυμίζουμε σε όλους τους ενδιαφερόμενους ότι τα Πανελλήνια Σχολικά Πρωταθλήματα θα διεξαχθούν φέτος στο Περιστέρι της Αττικής, Εκθεσιακό Κέντρο του Δήμου Περιστερίου: Δωδεκανήσου 106 (200μ από τη στάση Μετρό Ανθούπολη) στις 24-26 Απριλίου (Κυριακή των Βαΐων). Όλοι όσοι πρόκειται να συμμετέχουν πρέπει να το δηλώσουν στον πρόεδρο του συλλόγου, κ. Δεμιρτζόγλου Χρήστο είτε τηλεφωνικά είτε στα γραφεία του συλλόγου.
Ας ευχηθούμε όλοι καλή επιτυχία σε όσους προκρίθηκαν στην φάση του πανελληνίου!

Πληροφορίες για το Σκάκι στη Δράμα υπάρχουν στις σελίδες
www.chessdramas.com
https://www.facebook.com/chessdramas/
https://www.facebook.com/groups/Dramas.Chess.Players/

KOYTEKIDOY FOYLH

ΔΗΜΟΣ ΔΡΑΜΑΣ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

ΔΗΜΟΣ ΔΟΞΑΤΟΥ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

ΔΗΜΟΣ ΠΑΡΑΝΕΣΤΙΟΥ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

ΔΗΜΟΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

ΔΗΜΟΣ Κ. ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ

1. ΙΣΤΟΡΙΑ

2. ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ

3. ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

parxarides triantafillos banner

koutsiana banner

© 2018 Destanea. All Rights Reserved. ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ: ΡΕΝΑ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΔΟΥ | ΑΙΓΑΙΟΥ 4 ΔΡΑΜΑ, 66100 | 6932416400 - eirtrian@otenet.gr