Επικαιροτητα

P1030156

Με τρεις πρώτες θέσεις και μια έκτη επέστρεψαν τα τμήματα του Α.Ο ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
από τα τουρνουά που διεξήχθηκαν στις διακοπές των Χριστουγέννων και της
πρωτοχρονιάς.

"ΚΥΚΛΩΠΑΚΙ 2018"
Από τις 27 έως τις 29 Δεκεμβρίου 2017 στην Αλεξανδρούπολη διεξήχθη τουρνουά χειροσφαίρισης όπου συμμετείχε και ο ΑΟ Προσοτσάνης με τα τμήματα ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ και ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α.
Τα τμήματα της Προσοτσάνης κατέλαβαν τις πρώτες θέσεις και στις δυο κατηγορίες νικώντας σε όλα τα παιχνίδια. Η μόνη ήττα προήλθε με αντίπαλο την εθνική ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ η οποία συμμετείχε εκτός συναγωνισμού.
Εκτός από της πρώτες θέσεις στην κατηγορία ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ Α η αθλήτρια του ΑΟΠ
Τσιαμουρά Ευθυμία αναδείχθηκε MVP της διοργάνωσης.

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ
ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ
1. Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
2. SVISHTOF ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ
3. ΑΚΡΙΤΕΣ ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ
4. ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ
5. BURGAS ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

Οι αθλήτριες που συμμετείχαν
Κομσιου Γεωργια, Βούτσηλα Θεολογία, Γαιρετίδου Στέλλα, Γαιδατζη Αναστασία, Ιωαννίδου
Σμαρώ, Ναλβάντη Βερόνικα, Σαμαρά Μαρία, Παναγιωτίδου Κυριακή, Καπαγερίδου Παναγιώτα,
Σαμπαντζή Ελένη.

ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α
1. Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΣΑΝΗΣ
2. GABROVO ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ
3. KΥΚΛΩΠΑΚΙΑ
4. LOKOMOTIV ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ
5. HASKOVO ΒΟΥΛΓΑΡΙΑΣ

Οι αθλήτριες που συμμετείχαν
Κατσιγιάννη Έφη, Βόλακλη Κατερίνα, Ζάμπα Βασιλική, Τσιαμουρα Ευθυμία, Ηλτσιου Μαρία, Νούση Σοφία, Σπυρίδου Κων/να, Αβρααμ Ευαγγελία, Καρατζίκη Ευδοκία, Ιωαννίδου Αρτεμις, Τικταπανίδου Εριέττα, Τικταπανίδου Δήμητρα, Μελαδίνη Μαρία,

CLIMAX HANDBALL
Ο Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ πήρε μέρος στο διεθνές τουρνουά χειροσφαίρισης CLIMAX
HANDBALL στη Θεσσαλονίκη που διοργάνωσε ο Φοίβος Συκεών υπο την αιγίδα της Ο.Χ.Ε. και του δήμου Συκεών στις κατηγορίες ΠΑΙΔΩΝ και ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ από τις 2 έως 5 Ιανουαρίου 2018
Το τμήμα ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ κατέλαβε την πρώτη θέση μεταξύ 9 ομάδων Πετυχαίνοντας νίκες σε όλα τα παιχνίδια του ομίλου με ΚΑΣΤΟΡΙΑ 39 – 14 , ΟΡΦΕΑ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ 27 – 16 και ΠΥΛΑΙΑ 29 - 27 νίκησε στον ημιτελικό την ΑΕΠΑΝΟΡΑΜΑ 31- 20 . Στον τελικό συναντήθηκε πάλι μα την ομάδα της ΠΥΛΑΙΑΣ η οποία νίκησε στον άλλο ημιτελικό την Ν. ΙΩΝΙΑ 22-20. Σε ένα κατάμεστο κλειστό γυμναστήριο τα κορίτσια της Προσοτσάνης παίζοντας γρήγορα και αποτελεσματικά, από την αρχή πήραν προβάδισμα στο σκορ και τελικά επικράτησαν με 31 – 19 κατακτώντας την πρώτη θέση.

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. Α. Ο . ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
2. ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ
3. ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ
4. ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ
5. ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ
6. ΟΡΦΕΑΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ
7. ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ
8. ΚΑΣΤΟΡΙΑ
9. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ

Οι αθλήτριες που συμμετείχαν
Τσαλκίδου Αναστασία, Ιωαννίδου Μαρία, Δουλκερίδου Δέσποινα, Κατσιγιάννη Έφη, Μωυσιάδου Βάσια, Κλαιτσίδου Ιωάννα, Σπυριδοπούλου Στέλια, Αμβροσιάδου Βάγια, Κόμσιου Γεωργία, Λεωνίδου Ελισάβετ, Δικμάνη Χριστίνα, Σεβδίλη Αβραμίνα.
Το τμήμα των ΠΑΙΔΩΝ τερμάτισε πρώτο στον όμιλό του νικώντας τις ΧΑΝΘ 30 -27, BRCKO JEDINSTVO ( ΒΟΣΝΙΑ ) 28-24. Στα παιχνίδια διασταύρωσης νίκησε τον ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ 30-27 και έχασε στις λεπτομέρειες από την ΠΥΛΑΙΑ 23-24 στερώντας την είσοδο στην τετράδα. Σε αγώνα για την 5η θέση έχασε από την ΑΕΚ με 25-37 κατακτώντας τελικά την 6η θέση.
Στις ατομικές βραβεύσεις η Σεβδίλη Αβραμίνα αναδείχθηκε MVP, η Μωυσιάδου Βάσια καλύτερο αριστερό εξτρέμ, η Καλαιτσίδου Ιωάννα καλύτερο δεξί εξτρέμ και Παπάζογλου Θανάσης καλύτερο δεξί ιντερ.

Η ΚΑΤΑΤΑΞΗ
1. ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ
2. ΠΑΟΚ
3. ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ
4. BRCKO JEDINSTVO
5. AEK
6. Α.Ο. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ
7. ΕΘΝΙΚΗ ΝΕΑΝΙΔΩΝ Κ20
8. ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ
9. ΦΑΙΑΚΕΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ
10. ΧΑΝΘ
11. ΦΟΙΒΟΣ
12. ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ

Οι αθλητές του ΑΟΠ που συμμετείχαν
Βρασνάκης Δημήτρης, Βασιλείου Χριστόδουλος, Παπάζογλου Θανάσης, Φιδάνας Δημήτρης, Μπουλούκης Κων/νος, Παπάζογλου Λευτέρης, Νικολαιδης Γιώργος, Καραμούδας Απόστολος, Μαργαριτίδης Παναγιώτης, Αλμπερτ Τζελα, Ηλτσιου Χρήστος, Τόσκας Αχιλλέας, Παπαδόπουλος Θανάσης, Φιλίππου Φίλιππος.