ατζεντα

6ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης», ανακοίνωση αποτελεσμάτων

Written by

Σας καλούμε να τιμήσετε με την παρουσία σας την τελετή βράβευσης των μαθητών και μαθητριών που διακρίθηκαν στον 6ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Εφηβικού
Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης», που θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 20 Απριλίου 2018, στο Μουσικό Σχολείο Δράμας, στις 7.00 μμ.
Επίσημοι καλεσμένοι θα είναι ο συγγραφέας και δημοσιογράφος Γιώργος Χρονάς και ο συνθέτης Μιχάλης Τρανουδακης. Η ορχήστρα ελληνικής έντεχνης μουσικής υπό τη
διεύθυνση του Νίκου Γιαμαλή και η χορωδία των μαθητών/τριών της Α’ Γυμνασίου, υπό την καθοδήγηση της Αλεξάνδρας Παπαδοπούλου, θα εκτελέσουν έργα του Μιχάλη Τρανουδάκη, ενώ ο Γιώργος Χρονάς θα μιλήσει για τη ποίηση του στα έργα νεοελλήνων συνθετών.

Ανακοίνωση αποτελεσμάτων του 6ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης “Γρηγόρης Πεντζίκης”

Με χαρά σας κοινοποιούμε τα αποτελέσματα του 6ου Λογοτεχνικού Διαγωνισμού Εφηβικού Διηγήματος και Ποίησης «Γρηγόρης Πεντζίκης». Παράλληλα ευχαριστούμε τις συναδέλφισσες και τους συναδέλφους εκπαιδευτικούς σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας, καθώς και στα Ελληνόφωνα σχολεία του εξωτερικού που παρακίνησαν τις μαθήτριες και τους μαθητές τους να πάρουν μέρος στο διαγωνισμό. Κυρίως όμως ευχαριστούμε τις νέες και τους νέους που μας τίμησαν με την αποστολή κειμένων τους και μας έδωσαν την ευκαιρία να θαυμάσουμε για μια ακόμη φορά τον άκρατο
δυναμισμό της νέας γενιάς.

Από ένα σύνολο πεντακοσίων πενήντα (550) συνολικά κειμένων, που όλα
διαβάστηκαν με προσοχή και σεβασμό, προχωρήσαμε ομόφωνα στην επιλογή των δώδεκα κειμένων για διάκριση που αφορούν στα επίπεδα Λυκείου και Γυμνασίου
(Ποίηση και Πεζογραφία):

Α. Επίπεδο Λυκείου - Ποίηση:
1ο βραβείο:
Καφετζή Ευανθία (ψευδώνυμο: Δεσμώτης – Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις Άγρας) για το ποίημα «Ρόλοι»

2ο βραβείο:
Τυριακίδης Λάζαρος (ψευδώνυμο: Artistic Melancholy – ΓΕΛ Προβατά) για το ποίημα «Δωμάτιο υποδοχής».

3ο βραβείο:
Ειρήνη Παλαιοπούλου (ψευδώνυμο: Πέτρα – 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Μανόλης
Ανδρόνικος) για το ποίημα «Το παράπονο της Μούσας»

Β. Επίπεδο Λυκείου - Πεζογράφημα:
1ο βραβείο:
Ζαχαρούλα Κουτράκου (ψευδώνυμο: Αελίν Γκαλαθίνιους – 7ο ΓΕΛ Περιστερίου) για το πεζογράφημα «Λαβύρινθος».

2ο βραβείο:
Μαρία - Ιωάννα Πουλακίδα (ψευδώνυμο: Κασάνδρα – 2ο ΓΕΛ Γέρακα) για το
πεζογράφημα «Άχρωμοι Νάρκισσοι».

3ο βραβείο:
Ρωμανός Πετρίδης (ψευδώνυμο: Λεκαπηνός – Πρότυπος Ευαγγελική Σχολή
Σμύρνης) για το πεζογράφημα «Το αγόρι με τη σφαίρα».

Γ. Επίπεδο Γυμνασίου - Ποίηση
1ο βραβείο:
Μαρία Τσατσούλη (ψευδώνυμο: Σοφία Παντή - 4ο Γυμνάσιο Πολίχνης) για το
ποίημα «Η σκιά των ματιών σου».

2ο βραβείο:
Δρόσου Αναστασία (ψευδώνυμο: Συναισθ(υ)ματική – Γυμνάσιο Μυκόνου) για το ποίημα «Cavo d' oro».

3ο βραβείο:
Αντωνία Ελένη Σιακκή (ψευδώνυμο: Νεφέλη – 2ο Γυμνάσιο Αιγάλεω) για το ποίημα «Θα 'θελα».

Δ. Επίπεδο Γυμνασίου - Πεζογράφημα
1ο βραβείο:
Κορδούλη Χρύσα (ψευδώνυμο: Καταιγίδα, 8ο Γυμνάσιο Βόλου) για το πεζογράφημα «Ζωή και Σοφία»

2ο βραβείο:
Ταξοπούλου Ευτυχία (ψευδώνυμο: DeaDDniM – 4ο Γυμνάσιο Δράμας) για το πεζογράφημα «Η γενιά μας σήμερα»

3o βραβείο
Δήμητρα Γκίκα (ψευδώνυμο: Νεφέλη - 3ο Γυμνάσιο Λιβαδειάς) για το πεζογράφημα «Φυγόκεντρος δύναμη».

Παράλληλα αποφασίσαμε την απονομή ειδικών επαίνων σε μαθητές και μαθήτριες που συμμετείχαν από τα σχολεία:

• SAHETI SCHOOL (ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΤΜΗΜΑ) – JOHANNESBURG - REPUBLIC
OF SOUTH AFRICA ,
• GREEK COMMUNITY SCHOOL - ADDIS ABABA - ETHIOPIA,
• KOLEGJI FRYME DASHURIE “ΠΝΟΗ ΑΓΑΠΗΣ” – FINIQ - ALBANIA,
• ΕΑΚΚΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΕΙΑΣ, ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ Ν. ΑΓΧΙΑΛΟΥ ΣΤΟ
ΕΙΔΙΚΟ ΑΓΡΟΤΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΚΡΑΤΗΣΗΣ ΝΕΩΝ ΚΑΣΣΑΒΕΤΕΙΑΣ, ΑΙΔΙΝΙ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ.

ΑΠΟΝΟΜΗ ΒΡΑΒΕΙΩΝ
Η απονομή των βραβείων του διαγωνισμού θα πραγματοποιηθεί σε ειδική εκδήλωση αφιερωμένη στο διαγωνισμό την Παρασκευή 20 Απριλίου 2018 και ώρα 19:00 στο Μουσικό Σχολείο Δράμας.

Επίσημοι καλεσμένοι θα είναι ο συνθέτης Μιχάλης Τρανουδάκης και ο συγγραφέας δημοσιογράφος Γιώργος Χρονάς. Η ορχήστρα ελληνικής έντεχνης μουσικής υπό τη Διεύθυνση του Νίκου Γιαμαλή και η χορωδία των μαθητών/τριών της Α’ Γυμνασίου, υπό την καθοδήγηση της Αλεξάνδρας Παπαδοπούλου, θα εκτελέσουν έργα του Μιχάλη Τρανουδάκη, ενώ ο Γιώργος Χρονάς θα μιλήσει για τη ποίηση του στα έργα νεοελλήνων συνθετών.
Η εκδήλωση απονομής βραβείων θα μεταδοθεί ζωντανά από τον τηλεοπτικό σταθμό STAR Βορείου Ελλάδας και διαδικτυακά (Live streaming) μέσω του πανελλήνιου σχολικού δικτύου από σχετικό σύνδεσμο ο οποίος θα γίνει γνωστός μέσω της επίσημης ιστοσελίδας του διαγωνισμού (http://educircle.gr/pentzikis).