πολιτισμος

Ολοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό  του 41ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Από τις συνολικά 227 αιτήσεις που τελικά κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), η προκριματική επιτροπή επέλεξε  68 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της 41ης διοργάνωσης.  Από αυτές οι 4 είναι ντοκιμαντέρ και οι 2 animation.

Tα μέλη της φετινής ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ αποτελούνταν από τους:

1.      Ιφιγένεια Κοτσώνη, Σκηνοθέτι, Σεναριογράφο
2.      Σπύρο Ταραβήρα, Σκηνοθέτη, Παραγωγό ,Σεναριογράφο, Μέλος της Ευρωπαϊκής &   Γερμανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου, Βερολίνο
3.      Γιάννη Σακαρίδη, Σκηνοθέτη,Παραγωγό
4.      Αντώνη Παπαδόπουλο, Καλλιτεχνικό Διευθυντή Φεστιβάλ Δράμας, Σκηνοθέτη
 
Ακολουθεί  η λίστα των ταινιών που  προκρίθηκαν  (με αλφαβητική σειρά     σκηνοθετών).

Αποτελέσματα Προκριματικής Επιτροπή1 Page 1

Αποτελέσματα Προκριματικής Επιτροπή1 Page 2

Σημείωση: Οι σκηνοθέτες θα πρέπει να καταθέσουν την τελική κόπια προβολής στα γραφεία του Φεστιβάλ έως τις  27 Αυγούστου 2018 και έως τις 17.00.

 

Published in Πολιτισμός

Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας δίνει και φέτος τον Σεπτέμβριο
(17–22/9/2018) το καθιερωμένο του ραντεβού με το  πιο ζωντανό  κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας: τους Έλληνες μικρομηκάδες. Διανύοντας πλέον την πέμπτη δεκαετία της ζωής του, υπόσχεται πολλές εκπλήξεις και, αναβαθμισμένο, ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία και νεανικό ενθουσιασμό, όπως ακριβώς και οι νέοι δημιουργοί που το επιλέγουν εδώ και τέσσερις δεκαετίες για την πανελλαδική  πρεμιέρα της ταινίας τους.

Η διαδικασία υποβολής συμμετοχής για το Εθνικό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας έχει ήδη ξεκινήσει.

Αιτήσεις θα γίνονται δεκτές  έως τις 31 Μαΐου 2018 στην ιστοσελίδα του φεστιβάλ.

Αίτηση Συμμετοχής - 41ου Εθνικού Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους
http://www.dramafilmfestival.gr/grapplicationform_41stnational.html

Οι όροι συμμετοχής περιγράφονται εδώ:
 http://www.dramafilmfestival.gr/grtermsandconditions_41stgreekfilmfestival.html

Στείλτε την ταινία σας τώρα!
 Για περισσότερες πληροφορίες
 Τηλ. 210 3300309 & 25210 47575
 This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Published in Πολιτισμός

18-23 Σεπτεμβρίου 2017


40 XΡΟΝΙΑ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ:  ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ, ΜΑΚΡΑ ΙΣΤΟΡΙΑ

                                              ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ


Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας σε λίγες μέρες έχει γενέθλια: κλείνει τα σαράντα, και το γιορτάζει στις 18-23/9  με τον πλέον ουσιαστικό αλλά και νεανικό τρόπο, επιφυλάσσοντας στο κοινό του εκπλήξεις και βέβαια, τις καλύτερες ταινίες της φετινής παραγωγής.
Με ρεκόρ αιτήσεων συμμετοχής φέτος, το 40ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας θα διεξαχθεί στα «Ολύμπια» και το Δημοτικό Ωδείο, δίνοντας το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας: τους νέους Έλληνες μικρομηκάδες. Αλλά και αυτούς που επιμένουν  στην μικρή φόρμα αντιμετωπίζοντας την μικρού μήκους ταινία όπως της αξίζει: ως ένα αυτόνομο έργο τέχνης.

Στη φετινή διοργάνωση θα προβληθούν συνολικά 161 ταινίες από 54 χώρες (σε όλα τα προγράμματά της).


ΣΑΡΑΝΤΑ ΑΛΛΑ…ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ

Όταν η Κινηματογραφική Λέσχη Δράμας ξεκινούσε δειλά αλλά με πολλή όρεξη και μεράκι, χωρίς την βοήθεια κανενός, το Φεστιβάλ, το 1978, κανείς από τους πρωτεργάτες  δεν μπορούσε να φανταστεί την πορεία και εξέλιξη που θα είχε η διοργάνωση αυτή. Το 1989 μια ομάδα νέων κινηματογραφιστών ζήτησαν από το Υπουργείο Πολιτισμού τη θεσμοθέτηση Εθνικού Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους στην πόλη της Δράμας. Και τα κατάφεραν.
Πολύ σύντομα αποδείχθηκε ότι η Δράμα ήθελε και μπορούσε να κρατήσει το Φεστιβάλ. Σήμερα, το Επίσημο Εθνικό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους θεωρείται ένα από τα σημαντικότερα του είδους του στην Ευρώπη.
Η πορεία μέσα στα χρόνια, έδειξε πως το Φεστιβάλ Δράμας έχει καταξιωθεί όχι μόνο στον κινηματογραφικό χώρο αλλά και στη συνείδηση του κοινού ως χώρος ανάδειξης και παραγωγής πολιτισμού. Αυτό αποδεικνύεται όχι μόνο από τις ολοένα αυξανόμενες αιτήσεις συμμετοχής αλλά και από το συνεχώς αυξανόμενο αριθμό του κοινού που παρακολουθεί τις προβολές. Ενδεικτικά αναφέρουμε πως, τις προβολές παρακολουθούν κάθε χρόνο περισσότεροι από δέκα χιλιάδες θεατές.

Το υψηλό επίπεδο των επιλογών του σε καλλιτεχνικό έργο αλλά και το άριστο επίπεδο οργάνωσης του, συνέβαλαν στην  αναγνώρισή του από την European Film Academy (EFA) ως ένα από τα σημαντικότερα Ευρωπαϊκά Φεστιβάλ, με αποτέλεσμα να συγκαταλεγεί στο δίκτυο συνεργαζομένων Φεστιβάλ με την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου και να απονεμηθεί στον καλλιτεχνικό διευθυντή του Αντώνη Παπαδόπουλο ο τιμητικός τίτλος μέλους με δικαίωμα ψήφου.

Και φέτος, η  Fipresci (Διεθνής Ομοσπονδία Κριτικών Κινηματογράφου) και η  Βουλή των Ελλήνων θα απονείμουν το δικό τους βραβείο στο Διεθνές Τμήμα του Φεστιβάλ, αναγνωρίζοντας και τιμώντας την προσφορά του φεστιβάλ. Φέτος δε,  το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας τελεί υπό την αιγίδα της Βουλής των Ελλήνων.
 
Ο μεγαλύτερος βέβαια σύμμαχος του φεστιβάλ Δράμας είναι η ίδια η πόλη, και ο Δήμος, που το αγκαλιάζει τέσσερις δεκαετίες τώρα.

ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ

Από τις 223 αιτήσεις που κατατέθηκαν φέτος (τις περισσότερες στην ιστορία του), επιλέχθηκαν 66 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία του φεστιβάλ. Ανάμεσά τους 4 ντοκιμαντέρ και 2 animation. Συμμετέχουν αρκετοί παλιοί γνώριμοι του φεστιβάλ που έχουν διακριθεί στο παρελθόν αλλά και πολλοί πρωτοεμφανιζόμενοι. Αξίζει να αναφέρουμε πως στην φετινή διοργάνωση το ένα τρίτο των σκηνοθετών είναι γένους θηλυκού ενώ μια γυναίκα, η Κατερίνα Μαραγκουδάκη προεδρεύει στην κριτική επιτροπή, που απαρτίζεται κατά πλειοψηφία από γυναίκες. Φέτος, επιστρέφουν μετά από χρόνια στον κινηματογράφο δημιουργοί που στο παρελθόν έχουν γυρίσει μεγάλου μήκους ταινία, ενώ το σκηνοθετικό τους ντεμπούτο κάνουν και κάποιοι νεαροί ηθοποιοί.
Οι φετινές «μικρές» που διαγωνίζονται, είναι ανεξάρτητες στην πλειονότητά τους παραγωγές. Στα ονόματα των παραγωγών που συμμετέχουν φέτος συναντάμε πολλούς που έχουν συνδέσει το όνομα τους με την διεθνή πλέον απήχηση του ελληνικού σινεμά.
H οικονομική κρίση και το προσφυγικό συνεχίζουν να απασχολούν μια μερίδα των νεαρών δημιουργών: ανεργία, φτώχια, τοκογλυφία, επαγγελματική κατάρρευση, άστεγοι, τράπεζες, γιάπηδες σε κρίση. Όμως φέτος φαίνεται πως νέες  θεματικές ενότητες έχουν έρθει στο προσκήνιο: τα γηρατειά, το αλτσχάϊμερ, η κακοποίηση των ζώων και τα κοινωνικά προβλήματα που σχετίζονται με την έμφυλη ταυτότητα μοιάζουν να κυριαρχούν -χωρίς να λείπουν φέτος οι κωμωδίες, οι ταινίες φαντασίας, ακόμα και οι μετααποκαλυπτικές ιστορίες που αξιοποιούν με ευφάνταστο τρόπο την λαϊκή παράδοση. Το μετρό της Αθήνας είναι ένας προνομιακός χώρος για κάποιες από τις ταινίες. Σε αυτόν τον υποβλητικό, υπογειο χώρο του σιδηροδρόμου αναδεικνύονται πτυχές της καθημερινής δραματικότητας.
Οι ανθρώπινες σχέσεις, η διαχείριση της απώλειας και ο έρωτας (ακόμα και στην Τρίτη ηλικία) συνεχίζουν να εμπνέουν τους δημιουργούς, όπως και η γενικευμένη δυσανεξία απέναντι στη διαφορετικότητα. Η εικονική πραγματικότητα των μίντια και τα αδιέξοδα των νέων στην επαρχία βρίσκονται στον πυρήνα κάποιων άλλων ιστοριών.
Το λεγόμενο «weird cinema» επίσης δεν λείπει, αλλά οι νέοι κινηματογραφιστές το «υπηρετούν» με έναν φρέσκο, δημιουργικό και αστείο πολλές φορές τρόπο.
Περισσότεροι από κάθε άλλη χρονιά, είναι  οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Είναι προφανές πως δεν επιθυμούν απλώς να βοηθήσουν τους νέους σκηνοθέτες στα πρώτα τους βήματα, όπως συνέβαινε παλιότερα, αλλά αντιμετωπίζουν πλέον την μικρού μήκους ταινία ως ένα όχημα ανάδειξης της υποκριτικής τους δεινότητας. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους:
Γ.Στάνκογλου, Μ.Παπαδημητρίου, Μ.Μαυροματάκη, Α.Καραζήση, Κ.Καρβούνη, Μ.Σκουλά, Β.Ανδρεαδάκη, Ε.Λίτση, Ξ.Καλογεροπούλου, Μ.Καλλιμάνη, Πρ.Αλειφερόπουλο, Υ.Μαλτέζου, Σ.Κόκκαλη, Γ.Σκαφιδά, Μ.Ζορμπά, Μ.Γιαννάτου, Μ.Κεχαγιόγλου, Γ.Κέντρο, Ν.Γεωργάκη, Α.Σακελλαροπούλου, Φ.Βαξεβάνη και  Μ.Αλιφέρη..  
Σε ρόλους έκπληξη εμφανίζονται: ο γνωστός σκηνοθέτης Γιώργος Τσεμπερόπουλος, ο Αντώνης Ρέλλας, σκηνοθέτης με αναπηρία, ακτιβιστής κι ένα από τα ιδρυτικά μέλη της Κίνησης Καλλιτεχνών με Αναπηρία, αλλά και η ηθοποιός και trans performer Εύα Κουμαριανού.
.            
Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ

Τα μέλη της φετινής κριτικής επιτροπής είναι κινηματογραφιστές που στο παρελθόν έχουν βραβευθεί στο Φεστιβάλ Δράμας.

Πρόεδρος: Kατερίνα Μαραγκουδάκη, διευθύντρια φωτογραφίας
Μέλη (με αλφαβητική σειρά):
Ιφιγένεια Κοτσώνη, σκηνοθέτις, σεναριογράφος

Θέλγια Πετράκη, σκηνοθέτις,

Γιάννης Σακαρίδης, σκηνοθέτης, παραγωγός

Σπύρος Ταραβήρας, σκηνοθέτης,παραγωγός, σεναριογράφος
Τον ρόλο του κριτικού σχολιαστή του φετινού ελληνικού προγράμματος (Grand Temoin) έχει αναλάβει η ιστορικός  κινηματογράφου Γιάννα Αθανασάτου.

Η ΚΡΙΤΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΦΕΣΤΙΒΑΛ
Πρόεδρος: Νίνος Φένεκ Μικελίδης, συγγραφέας, δημοσιογράφος, κριτικός και ιστορικός κινηματογράφου
Μέλη:
Katia Scarton Kim: σκηνοθέτης, ηθοποιός  (Γαλλία)
Christie Huysmans: συγγραφέας, δημοσιογράφος, κριτικός κινηματογράφου (Βέλγιο)
Goran Radovanovic: συγγραφέας, σκηνοθέτης και παραγωγός (Σερβία)
Filipe Pereira: διευθυντής Φεστιβάλ, επιμελητής προγράμματος (Πορτογαλία)
Grand Temoin του Διεθνούς προγράμματος θα είναι η Manuela Cernat (Ρουμανία), Συγγραφέας, Ιστορικός Κινηματογράφου, Δημοσιογράφος, Σεναριογράφος.

ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΤΜΗΜΑ

Το Φεστιβάλ, που φέτος συμπληρώνει 23 χρόνια από την διεθνοποίησή του, θα προβάλλει 54 ταινίες από 48 χώρες του κόσμου που περιλαμβάνουν μέχρι και το Περού. Αξίζει να αναφερθεί πως περισσότερες από τις μισές ταινίες που διαγωνίζονται είναι παραγωγής 2017.
Στο Διεθνές Διαγωνιστικό επελέγησαν να συμμετάσχουν οι εξής ταινίες από Ελλάδα:

«Play»του Β.Λυμπερόπουλου
«Φράγμα» του Γ.Τελτζίδη
«Ράγες» της Ε.Φέσσα

Και από την Κύπρο:

«Η ασήμαντη ζωή της Έλλης Παυλή» του Μ.Χαπέσιη
Ενδεικτικά αναφέρουμε:
*η γερμανική ταινια «Chuckwall» καθώς και το αυστραλέζικο «Goat boy» καταπιάνονται με ελληνικά θέματα.
*Η ταινία «The Guilt, probably», πέρυσι βραβεύτηκε στις Κάννες στο τμήμα Cinefondation

* Το αντιναζιστικό τσέχικο animation «Shadow over Prague», βασίζεται σε μια αληθινή ιστορία και ο υπερήρωας πρωταγωνιστής σε έναν πραγματικό Τσέχο ήρωα του Β’ Παγκόσμιου Πολέμου
 
*Στην ισπανική ταινία «Miss Wamba» πρωταγωνιστεί η Ρουθ Ντίαζ, γνωστή μας από την περσυνή ταινία μεγάλου μήκους «Η οργή ενός υπομονετικού ανθρώπου».

*Ο Στέφανο Παραντίζο, σκηνοθέτης της ιταλικής ταινίας «Papillon», έχει εργαστεί ως κάμεραμαν στο Χόλιγουντ, σε ταινίες όπως ο περσυνός «Μπεν Χούρ» αλλά και ο «Αμερικάνος» με τον Τζορτζ Κλούνι.


DRAMA PITCHING LAB
Το Φεστιβάλ Δράμας συνεχίζει να υποστηρίζει την παραγωγή ταινιών μικρού μήκους και να επιμορφώνει τους νέους σκηνοθέτες: Στο  πλαίσιο  της εκπαιδευτικής του πλατφόρμας  DRAMA MINI TALENT LAB, πραγματοποιεί  και φέτος εργαστήριο  παρουσίασης οπτικοακουστικών σχεδίων μικρού μήκους σε παραγωγούς και χρηματοδότες ενώ δίνει την ευκαιρία στους συμμετέχοντες να παρουσιάσουν το project τους σε σημαντικούς υποψήφιους χρηματοδότες και παραγωγούς από την Ελλάδα και το εξωτερικό (Pitching Forum).
To Drama Pitching lab υποστηρίζει οικονομικά την παραγωγή των καλύτερων σχεδίων μέσα από θεσμοθετημένα χρηματικά έπαθλα από τη Finos Film και το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου

Το Εργαστήριο Pitching θα πραγματοποιηθεί από 19 έως 22 Σεπτεμβρίου   ενώ το Pitching Forum στις 22 Σεπτεμβρίου.
Εκπαιδευτές του Drama Pitching Lab: Βαρβάρα Δούκα (σκηνοθέτις), Τζωρτζίνα Κακουδάκη (δραματουργός) και  John Stephens.
Το ενδιαφέρον για συμμετοχή στο Pitching Lab ήταν φέτος πολύ μεγάλο: υποβλήθηκαν 130 σχέδια από τα οποία 12 επιλέχθηκαν τελικά να συμμετάσχουν στο εργαστήριο.

ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

-SHORT MATTERS! 2016 Ειδικό πρόγραμμα με τις υποψήφιες ταινίες για τα βραβεία της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου 2016 (EFA awards).

-Αίθρια Λογοτεχνικά Μεσημέρια 19-22/9), σε παρουσίαση και επιμέλεια του συγγραφέα-δημοσιογράφου Παύλου Μεθενίτη. Συμμετέχουν: Ζυράννα Ζατέλη,  Γιώργος Σκαμπαρδώνης, Βασίλης Βασιλικός, Τεύκρος Μιχαηλίδης, Κάλλια Παπαδάκη και Γιούλη Αναστασοπούλου. Μεταξύ των φετινών καλεσμένων και οι Κύπριοι ποιητές Παναγιώτης Νικολαϊδης και Μιχάλης Παπαδόπουλος. Μελέτες τους για τον κινηματογράφο θα παρουσιάσουν οι Μαρία Παραδείση και Σπύρος Σιάκας.

-Γνωριμία των διαγωνιζομένων σκηνοθετών με το κοινό. Καθημερινό Q&A στο αίθριο των γραφείων του Φεστιβάλ.
-Προβολές για παιδιά

-Εργαστήριο ραδιόφωνου για παιδιά «Παίζουμε ραδιόφωνο!» με την ραδιοφωνική παραγωγό Άννα Πασχαλίδου
-Εκθέσεις εικαστικών σε συνεργασία με ανεξάρτητους καλλιτέχνες και τοπικούς φορείς.

-3ο  Βαλκανικό Πανόραμα
Φιλοξενεί μια επιλογή σημαντικών  ταινιών τελευταίας παραγωγής  που διαγωνίσθηκαν σε Φεστιβάλ στις όμορες  χώρες. Στο πλαίσιο του Σπουδαστικού Βαλκανικού Πανοράματος, για πρώτη φορά στην ιστορία του ο θεσμός του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, φιλοξενεί μια ιδιαίτερη ενότητα με θέμα Νέοι και εργασία – Γυναίκες και εργασία.
Η ενότητα αυτή υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους. Πρόκειται ουσιαστικά για το Επιχειρησιακό Πρόγραμμα του ΕΣΠΑ που ασχολείται με την εκπαίδευση και την απασχόληση. Μερικοί από τους στόχους της προσπάθειας αφορούν:
*Στην ανάπτυξη και αξιοποίηση των ικανοτήτων του ανθρώπινου δυναμικού της χώρας,
* Στη βελτίωση της ποιότητας της εκπαίδευσης, της Δια Βίου Μάθησης, της ευαισθητοποίησης για την περιβαλλοντική εκπαίδευση,
* Στη σύνδεση της εκπαίδευσης με την αγορά εργασίας και
* Στην ενδυνάμωση της κοινωνικής συνοχής και της κοινωνικής ένταξης ευάλωτων κοινωνικά ομάδων (ΕΚΟ).
Το κινηματογραφικό αφιέρωμα «Μια ευκαιρία για όλους εμάς»- «Νέοι και εργασία, Γυναίκες και εργασία» πραγματοποιείται στο πλαίσιο των επετειακών εκδηλώσεων για τα 60 χρόνια του Ευρωπαϊκού Κοινωνικού Ταμείου.


ΡΑΝΤΕΒΟΥ (ΚΑΙ) ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ  

Ραντεβού στην Δράμα, λοιπόν, αλλά και τον Οκτώβριο (5/10-11/10) στην Αθήνα, μια που και φέτος το ελληνικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ, οι βραβευμένες ταινίες του διεθνούς  και επιλεγμένα προγράμματα, θα προβληθούν στο «Τριανόν».

Το πρόγραμμα «Το Φεστιβάλ Δράμας ταξιδεύει», θα συνεχιστεί σε ακόμα περισσότερους προορισμούς. Πέρυσι οι ελληνικές ταινίες του Φεστιβάλ ταξίδεψαν σε 90  πόλεις αναδεικνύοντας την δυναμική του ελληνικού σινεμά σε 4 ηπείρους.

Το Φεστιβάλ Δράμας χρηματοδοτείται από το Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού και το Δήμο Δράμας.


Ο ΑΝΤΩΝΗΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΙΑ ΤΑ 40ΧΡΟΝΑ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΔΡΑΜΑΣ:

 Τότε και τώρα. Μια αναδίφηση με αφορμή τα 40 χρόνια του Φεστιβάλ Δράμας


-    H ταινία μικρού μήκους συμπληρώνει την απαραίτητη διάρκεια, αποτελεί την ‘τσόντα’ μπροστά από την προβολή της μεγάλου μήκους.
-    Η μικρού μήκους δεν έχει ένα δικό της διακριτό φεστιβάλ, όπου μόνον αυτή είναι στο κέντρο του ενδιαφέροντος
-    Η μικρού μήκους ταινία αποτελεί προνομιακό πεδίο μόνο για τους νέους κινηματογραφιστές, τους ‘μικρομηκάδες’.
-    Η μικρού μήκους ταινία δεν είναι μια αυτάρκης κινηματογραφική κατηγορία με τους δικούς της κανόνες και ιδιαιτερότητες. Είναι ο ‘φτωχός συγγενής’ της κινηματογραφικής τέχνης.
-    Η προβολή της ταινίας μικρού μήκους ξεκινά  και ολοκληρώνεται στο μικρό κύκλο συντελεστών και συγγενών.
-    Μια μικρή παραμεθόρια πόλη δεν μπορεί να έχει την υποδομή και το ενδιαφέρον της τοπικής κοινωνίας για να στηρίξει ένα κινηματογραφικό Φεστιβάλ.
-    Η ελληνική ταινία μικρού μήκους είναι σχεδόν αδύνατο να εισέλθει στα Ευρωπαϊκά Φεστιβάλ, πολλώ δε μάλλον να διακριθεί.
Την ανατροπή αυτών των διαπιστώσεων επιχειρήσαμε το 1989.Τότε ήταν που μια ομάδα πρωτοβουλίας Νέων Κινηματογραφιστών ζήτησαν από το Υπουργείο Πολιτισμού τη θεσμοθέτηση Εθνικού Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους στην πόλη της Δράμας. Τα  αιτήματά τους θα είχαν παραμείνει συνθήματα και όλα τα παραπάνω θα αποτελούσαν ακόμη θλιβερή πραγματικότητα αν  το Φεστιβάλ Δράμας δεν είχε αυτήν την εξέλιξη.
Το Φεστιβάλ Δράμας άλλαξε το κινηματογραφικό τοπίο: τις συνθήκες παραγωγής, διαχείρισης και προώθησης της ελληνικής ταινίας μικρού μήκους.
Η δημιουργική αποδοχή από την τότε Υπουργό Μελίνα Μερκούρη και το Σύμβουλο Κινηματογραφίας κ. Μάνο Ζαχαρία  απετέλεσε το ουσιαστικό εφαλτήριο για την ομαλοποίηση, ανέλιξη και καταξίωση αυτού του θεσμού. Η συνεισφορά του τότε Δημάρχου Σωκράτη Δημητριάδη υπήρξε σημαντικότατη.
Η αναγκαία  συνέχεια ήρθε ως απότοκος της ωρίμανσης του θεσμού: Η Διεθνοποίηση το 1995 δημιούργησε τις κατάλληλες διεθνείς συνθήκες για την απογείωση του Φεστιβάλ. Η επί πολλά έτη προεδρία του Δημάρχου κ. Μαργαρίτη Τζίμα συνέβαλε καθοριστικά στη θεσμική και τη συνεπαγόμενη τεχνολογική αναβάθμιση του μηχανισμού.
Το 2001 το Φεστιβάλ εισέρχεται στα σαλόνια των μεγάλων Ευρωπαϊκών Φεστιβάλ. Αναγνωρίζεται από την Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου ως συνεργαζόμενο Φεστιβάλ – εταίρος.  Σε αυτά τα χρόνια, δύο φορές το Ευρωπαϊκό Βραβείο  της Δράμας ψηφίζεται ως η καλύτερη ταινία μικρού μήκους της Ευρώπης! Η συνεισφορά των Δημάρχων κ. Θωμά Μαργαρίτη και κ. Κυριάκου Χαρακίδη υπήρξε σταθερά υποστηρικτική και ενισχυτική του θεσμού, εκφράζοντας βεβαίως το δημόσιο αίσθημα.
Πρόσφατος σταθμός στην εξέλιξη του Φεστιβάλ υπήρξε η αναγνώρισή του από τη Διεθνή Ένωση Κριτικών Κινηματογράφου. (FIPRESCI)
To Φεστιβάλ, διερχόμενο μέσα από αλλεπάλληλες οργανωτικές ανακατατάξεις και ευρισκόμενο στη δίνη της μεγαλύτερης οικονομικής κρίσεως των τελευταίων δεκαετιών, κατάφερε να παραμείνει ακμαίο και με την ωριμότητά του να βοηθάει την, για αρκετά χρόνια, χειμαζόμενη ελληνική παραγωγή.
Και αυτά τα χρόνια η προσφορά του Δήμου της πόλης είναι καθοριστική. Το προσωπικό ενδιαφέρον του Δημάρχου κ. Χρ. Μαμσάκου και η δημιουργική, ακούραστη συνεργασία του Προέδρου κ. Ανέστη Τερζή έχουν εξασφαλίσει την απρόσκοπτη λειτουργία του και τη μετάβαση στη νέα τεχνολογική εποχή.
Ακρογωνιαίο λίθο όμως της ύπαρξης του Φεστιβάλ αποτελεί η παραγωγή των Ελληνικών ταινιών. Μια παραγωγή που κινείται σε απίστευτα υψηλό αριθμητικό και κυρίως ποιοτικό επίπεδο. Οι Έλληνες κινηματογραφιστές ήταν και παραμένουν στο κέντρο του ενδιαφέροντος αυτού του φεστιβάλ.


ΣΥΝΟΠΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

40ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας
23o Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους
18- 23 Σεπτεμβρίου 2017


ΔΕΥΤΕΡΑ 18 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα
22:00-00:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα

19:00 Τελετή Έναρξης- Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας
Χαιρετισμοί
Παρουσίαση Προγράμματος
Παρουσίαση Κριτικών Επιτροπών

ΤΡΙΤΗ 19 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα
16:00-18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
18:00-20:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
20:00-22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
22:00-00:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα
13:00-15:00 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Σπουδαστικές ταινίες
16:30-18:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)
18:30-20:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)
20:30-22:30 Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 2016
22:30-01:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)


«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας
11:00 Παρουσίαση Σκηνοθετών
13:00 Παρουσίαση Βιβλίων


ΤΕΤΑΡΤΗ 20 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα
15:00-18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
18:00-20:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
20:00-22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
22:00-00:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα


Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα
13:00-15:00 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Σπουδαστικές ταινίες
16:30-18:30 Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 2016
18:30-20:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)
20:30-22:30 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Αφιέρωμα στην Κροατία
22:30-01:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)

«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας
11:00 Παρουσίαση Σκηνοθετών
13:00 Παρουσίαση Βιβλίων


ΠΕΜΠΤΗ 21 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ                                 

Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα
16:00- 18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
18:00-20:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
20:00-22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
22:00-00:30  Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα
13:00-15:00  3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Σπουδαστικές ταινίες «Μια ευκαιρία για όλους εμάς»
15:00-17:00  3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Σπουδαστικές ταινίες
18:30-20:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)
20:30-22:30 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Αφιέρωμα στην Κροατία
22:30-01:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)

«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας
10:00 Παρουσίαση Σκηνοθετών
13:00 Παρουσίαση Βιβλίων


ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 22 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ                              
Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»

09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα
16:00-18:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
18:00-20:00  Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
20:00-22:00 Διεθνές Διαγωνιστικό Πρόγραμμα
22:00-00:30  Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα

Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας
09:00-10:00 Παιδικό Πρόγραμμα
13:00 – 16:00  Drama Pitching Forum
16:30-18:30 Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 2016
18:30-20:30 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)
20:30-22:30 3ο Βαλκανικό Πανόραμα – Αφιέρωμα στην Κροατία
22:30-01:00 Εθνικό Διαγωνιστικό Πρόγραμμα (επανάληψη)

«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας
10:00 Παρουσίαση Σκηνοθετών
13:00 Παρουσίαση Βιβλίων

ΣΑΒΒΑΤΟ 23 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ  

Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»
13:00-15:00  Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 2016 (επανάληψη)
15:00-17:00  Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 2016 (επανάληψη)
17:00-19:00  Βραβευμένες Ευρωπαϊκές Ταινίες EFA 2016 (επανάληψη)
                        
Αμφιθέατρο Δημοτικού Ωδείου Δράμας
20:00 Τελετή λήξης

«ΑΙΘΡΙΟ» Γραφεία Φεστιβάλ Δράμας
11:00  Grand Temoin Διεθνούς Φεστιβάλ
12:00 Grand Temoin Εθνικού  Φεστιβάλ


ΚΥΡΙΑΚΗ 24 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Κινηματογράφος «ΟΛΥΜΠΙΑ»
19:00 Οι Βραβευμένες Ταινίες του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους της Δράμας 2017                       

40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival - Competition
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Δευτέρα 18 Σεπτεμβρίου
Monday 18 September
22:00 - 00:30
&
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου
Tuesday 19 September
             16:30 - 18:30

“Καληνύχτα”            35’        “Kalinixta”
Θάνος Κερμίτσης   Thanos Kermitsis
            
 “Ροζαλία”     17’        “Rosalia ”
Κατερίνα Γιαννακοπούλου   Katerina Yiannakopoulou

“Ωραίες πεταλούδες”   15’        “Splendid butterflies”
Έλενα Δεμέστιχα                     Elena Demesticha    

“All of me”              14’        “All of me”
Daphne Schmon                        Daphne Schmon

“Humphrey”               29’        “Humphrey”
Στέφανος Γκέκας                        Steven Gekas    

“Mr. Null”            12’        “Mr. Null”
Δαρείος Χαλίλι   Dareos Khalili

“Το μαύρο κουτί ”            12’        “ Black box”
Ανθή Τσιρούκη    Anthi Tsirouki            

  40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival - Competition
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema»

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου
Tuesday 19 September
18:00 - 20:00

&
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου
Tuesday 19 September
             18:30 - 20:30


“Η Χάρις του Θεού”    28’        “The Grace of God”
Παρίσης Πάνου       Parissis Panou
        
 “The best of everything, always”    12’        “The best of everything, always”
Aλέξιος Κουκιάς-Παντελής        Alexios Koukias-Pantelis

“Κρεατομηχανή ”             15’        “Meatmachine ”
Κυριάκος Αναστασίου    Kiriakos Anastasiou   

“Στάση”             17’        “Still”
Μαύρα Πεπονή       Mavra Peponi

 “Hominid”            19’        “Hominid”
Αλέξανδρος Σαλίμης    Alexandros Salimis

 “Bourbon με γάλα ”     19’   “Bourbon with milk”
Πάρης Πατσουρίδης     Paris Patsouridis
 

40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival - Competition
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου
Tuesday 19 September
22:00 - 00:30

&
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου
Tuesday 19 September
             22:30 - 01:00


“Χριστουγεννιάτικο Αντιπαραμύθι”     26’   “Christmas Anti-Fable”
Ευθύμιος Χατζής    Efthimios Hatzis

“Ουρανία”       16’     “Ourania”
Δέσποινα Κούρτη    Despoina Kourti

“Προφιτερόλ”    13’        “Profiterole”
Χρυσάνθη Καρφή Κώη     Chrysanthi Karfi Koi

“Το Μανάβικο”     14’   “The grocery store”
Μιχάλης Μαθιουδάκης   Michalis Mathioudakis
            
“Maniera Greca”       13’     “Maniera Greca”
Κυρηναίος Παπαδημάτος     Kirineos Papadimatos
                 
“No Root”    5’      “No Root”
Δημήτρης Μανιώρος    Dimitris Manioros

“Προετοιμασία”    15’       “Preparation”  
Σοφία Γεωργοβασίλη      Sofia Georgovassili

“112-Pizza”    7’   “911-Pizza”
Ελευθέριος Ζαχαρόπουλος     Elefterios Zacharopoulos

“Ιφιγένεια”       7’     “Ififenia”  
Αλίκη Τσακούμη       Aliki Tsakoumi            


40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival - Competition
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Τέταρτη 20 Σεπτεμβρίου
Wednesday 20 September
        18:00 – 20:00

&
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τέταρτη 20 Σεπτεμβρίου
Wednesday 20 September
             18:30 - 20:30

“Με ανοιχτά φτερά”    22’   “With open wings”  
Βίβιαν Παπαγεωργίου   Vivian Papageorgiou

“2x3 Ασύμμετρο”  19’     “2x3 In Asymmetry”
Άγγελος Χαραλάμπους    Aggelos Charalambous

“Χορεύοντας το όνειρο”    12’     “Dancing through the dream”
Γιώργος Μαντάς     George Mantas

“Η τομή”    15’    “The cut”
Βαγγελιώ Σουμέλη    Vaggelio Soumeli

“Harvest in new life”  11’  “Harvest in new life”
Αντώνης Κιτσίκης                        Antonis Kitsikis

“Symbiotic”   6’    “Symbiotic”
Στεφανία Γιαννίκου   Stefania Giannikou

“Brazuca”  19’    “Brazuca”
Φαίδων Γκρέτσικος     Faidon Gkretsikos              

       
40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival - Competition
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Τέταρτη 20 Σεπτεμβρίου
Wednesday 20 September
        22:00 – 00:30

&
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τέταρτη 20 Σεπτεμβρίου
Wednesday 20 September
22:30 – 01:00


“Δύο ζωές ”      34’   “ Two lives”
Αντώνης Σαμουράκης   Antonios Samourakis

“Memento mori”     26’    “Memento mori”  
Ανδρέας Σαμαράς      Andreas Samaras

“Χάππυ Βαλεντάινς”    9’     “Happy Valentines”
Παντελής Χαπέσιης      Pantelis Hapeshis

“Η πτώση ”     2’      “ The fall”
Γιάννης Στεφανάκις     Yannis Stefanakis    

“ Ιππόκαμπος ”  10’    “ Hippocampus”
Θέμης Κατσιμίχας     Themis Katsimihas

“ La Soupe”   11’    “ The Soup”
Νίκος Σύννος    Nicos Synnos    

“Μαμά, γύρισα”   5’    “Mum, I'm back”
Δημήτρης Κατσιμίρης     Dimitris Katsimiris        

“View master”    7’        “View master”
Βασίλης Γουδέλης     Vassilis Goudelis

“Μάνεκι Νέκο ”     19’   “Maneki Neko”
Μανώλης Μαυρής   Manolis Mavris        


40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival - Competition
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Πέμπτη  21 Σεπτεμβρίου
Thursday 21 September
        18:00 – 20:00

&
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Πέμπτη  21 Σεπτεμβρίου
Thursday 21 September
             18:30 – 20:30

“Ενδεχόμενα απογεύματος”    18’   “Afternoon possibilities ”
Δημήτρης Σταυρόπουλος   Dimitris Stavropoulos    
Ορέστης Σταυρόπουλος  Orestis Stavropoulos

“Eλλη”     9’   “Ellie”  
Μιλτιάδης Χρηστίδης    Miltiades Christides

“Rebirthday”    13’   “Rebirthday”
Κωστής Λεβέντης   Κostis Leventis

“Sis”   10’  “Sis”
Δημήτρης Τούλιας     Dimitris Toulias

“ΤΟ ΤΕΡΑΣ κοιμάται”     31’   “THE BEAST asleep”
Κωστής Χαραμουντάνης     Kostis Charamountanis

“Έρφοι”    28’    “Erfi”
Ελβίνα Μποτονάκη    Elvina Botonaki

40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival - Competition
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Πέμπτη  21 Σεπτεμβρίου
Thursday 21 September
    22:00 – 00:30

&
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Πέμπτη  21 Σεπτεμβρίου
Thursday 21 September
             22:30 – 01:00

“Το εισιτήριο”     17’   “The ticket”
Χάρης Σταθόπουλος   Haris Stathopoulos            

“ Η ζωή μετά”    17’   “The afterlife”
Χρήστος Σαγιάς    Christos Sagias

 “Mad Dogs”    12’      “Mad Dogs ”  
Δανάη Παπαϊωάννου     Danae Papaioannou

“Η μέθοδος”    13’  “The method: captured”
Χάρης Γιουλάτος    Charis Gioulatos

“Heimlich”     19’   “Heimlich”
Κώστας Μπακούρης      Kostas Bakouris

“Testing Greta”    11’   “Testing Greta”
Abbie Lucas      Abbie Lucas

“Στιγμή”    5’   “Instance”
Κωνσταντίνος Ξενάκης    Konstantinos Xenakis

“Σουτζουκάκια”   14’    “Meatballs”
Χρυσόστομος Μπάρμπας    Chrys Barmpas    

“Pink”    14’        “Pink”
Μέμη Κούπα    Memi Koupa

 

40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival - Competition
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Friday 22 September
18:00 – 20:00

&
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Friday 22  September
18:30 – 20:30

“Μελτέμι ”  18’  “ Meltemi”
Ζέτα Σπυράκη   Zeta Spyraki

“9 με 5”  12’     “9 to 5”  
Φίλιππος Τσαπέκης      Filippos Tsapekis

“Η απαγορευμένη επίσκεψη ”    35’   “ Prohibited visit”
Νίκος Θεοδοσίου     Nikos Theodosiou

“Αυστραλία”     9’     “Australia”
Δημήτρης Ζάχος  Dimitris Zahos

“Πίσω απ’ το βουνό”    8’    “ Behind the mountain”
Βασιλική Τσαβαλιά    Vasiliki Tsavalias        

“Καρδιές για φάγωμα ”     20’     “Hearts for dinner”
Ειρήνη Κούτουλα    Renee Koutoula


40ο Εθνικό Φεστιβάλ - Διαγωνιστικό
40th National Festival - Competition
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Friday 22 September
22:00 – 00:30

&
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Friday 22 September
            22:30 - 01:00


“Play”   32’        “Play”
Βαγγέλης Λυμπερόπουλος   Vangelis Liberopoulos             

“Επίσκεψη”   6’   “Visit”  
Γιάννης Ζαφείρης   Yannis Zafiris

“Η ασήμαντη ζωή της Ελένης Παυλή”    16’    “The insignificant life of Helen Pavli ”
Μιχάλης Χαπέσιης   Michael Hapeshis

“Ράγες”    12’   “Tracks”
Ελίνα Φέσσα    Elina Fessa

“Καουμπόης ”    22’   “Cowboy”
Γιάννης Χαριτίδης  Giannis Haritidis

“Κατάψυξη” 16’   “Freezer”
Δημήτρης Νάκος   Dimitris Nakos

“Φράγμα ”   17’  “Dam”
Γιώργος Τελτζίδης    Giorgos Teltzidis    

23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό
23rd International Festival- Competition  
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

 Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου
Tuesday 19 September
16:00-18:00

I1

“Wanuy”  20’  “Wanuy”
Alejandro Roca Rey   Alejandro Roca Rey    
Περού   Peru

“Ο θάνατος ενός βαρκάρη”     14’   “Of the death of a boatman”
Carlos Alberto Diaz     Carlos Alberto Diaz,
Αργεντινή  Argentina

“Η πεταλούδα”    15’    “Imago”
Raymund Ribay Gutierrez     Raymund Ribay Gutierrez    
Φιλιππίνες      Philippines

“Ωραία!”   15’   “Fine”
Marta Hernaiz Pidal     Marta Hernaiz Pidal        
Βοσνία Ερζεγοβίνη-Μεξικό    Bosnia and Herzegovina- Mexico

“Στην εξορία”   11’    “In exile”
Alexander Kurilov   Alexander Kurilov        
Μολδαβία    Moldova
    
“Το αντίο σε ένα καρπούζι”    8’    “Watermelon greeting”
Silvana Didonet    Silvana Didonet    
Βραζιλία   Brazil

“Και το φεγγάρι στέκεται ακίνητο”  11’  “And the moon stands still”
Yulia Ruditskaya  Yulia Ruditskaya
Λευκορωσία-ΗΠΑ-Γερμανία   Belarus-USA-Germany


23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό
23rd International Festival- Competition  
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema
 

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου
Tuesday 19  September
20:00-22:00

I2

“Οι ορειβάτες”    18’    “Mountaineers”
Romy Tatiana Graullera Espinoza    Romy Tatiana Graullera Espinoza
Μεξικό                        Mexico

“Υποβρύχιο”     21’     “Submarine”                                               
Mounia Akl  Mounia Akl        
Λίβανος-Η.Π.Α.    Lebanon-U.S.A.                                


“Στο γαλάζιο”  22’   “Into the blue”                                              
Antoneta Alamat Kusijanovic   Antoneta Alamat Kusijanovic
Κροατία-Σλοβενία   Croatia-Slovenia

“Η σειρά μου”   15’     “My turn”
Na-kyung Kim    Na-kyung Kim
Νότια Κορέα     South Korea

“Όταν οι μοίρες μαλώνουν”  12’  “The Sibyl’s brawl”
Anna Haralampieva     Anna Haralampieva    
Βουλγαρία    Bulgaria

“Ο βασιλιάς βάτραχος ”   17’   “The frog king”
Arek Biedrzycki  Arek Biedrzycki
Πολωνία    Poland

23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό
23rd International Festival- Competition  
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema
 

Τετάρτη  20 Σεπτεμβρίου
Wednesday 20 September
15:00-18:00

I3

“Genaro”   18’   “Genaro”
Andres Porras   Andres Porras        
Jesus Reyes    Jesus Reyes        
Κολομβία     Colombia

“Το αγόρι με την κατσίκα” 15’     “Goat boy”
Thomas Dan  Thomas Dan                        
Αυστραλία    Australia

“Αναζητώντας τις ρίζες μας”    15’   “Wandering roots”
Marianne Blicher    Marianne Blicher
Εσθονία   Estonia

“Για πάντα πιστός”     13’     “Semper-fi”
Iain Forbes    Iain Forbes        
Νορβηγία      Norway


“Το αγόρι δίπλα στη θάλασσα”    7’   “The boy by the sea”
Vasily Chuprina     Vasily Chuprina
Λετονία-Ολλανδία     Latvia-The Netherlands


“Κατοικία αβάφτιστων ψυχών”    14’  “Limbo”
Ghasideh Golmakani    Ghasideh Golmakani
Ιράν    Iran

“Πνευμοθώρακας”  27’     “Collapsed lung”
Ambrus Fater   Ambrus Fater
Ουγγαρία    Hungary

“Ο τελευταίος γύρος”  19’    “Last round”
Ziv Mamon     Ziv Mamon
Ισραήλ   Israel

“Μετά τη συνάντηση”   14’   “After the reunion”
Kirsikka Saari      Kirsikka Saari
Φινλανδία   Finland

23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό
23rd International Festival- Competition  
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema
 

Τετάρτη  20 Σεπτεμβρίου
Wednesday 20 September
20:00-22:00
I4

“Τα χείλη σου, ο παράδεισος μου”    29’   “Heaven is your mouth”
Emilie Aussel  Emilie Aussel
Γαλλία   France    

“Ο φύλακας”   13’  “Guard”        
Jonathan Harden   Jonathan Harden
Ιρλανδία-Ηνωμένο Βασίλειο    Ireland-U.K.


“Σε δύο κομμάτια”  21’   “Two pieces”
Murat Ugurlu    Murat Ugurlu        
Τουρκία    Turkey

“Το χρονοδιάγραμμα”   8’    “Timeline”
Mikhail Romanovskiy     Mikhail Romanovskiy        
Ρωσία-Η.Π.Α.    Russia-U.S.A.

“Στίχοι που θα κρατήσουν    5’    “Couplets for an everlasting
για πάντα”  eve”
Ageda Kopla Taldea   Ageda Kopla Taldea    
Ισπανία  Spain

“Τα λόγια του πατέρα μου”   15’    “In my father’s words”
Cristina Juks Cristina Juks        
Ρουμανία     Romania

23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό
23rd International Festival- Competition  
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema
 

Πέμπτη  21 Σεπτεμβρίου
Thursday 21 September
16:00-18:00
I5

“ Το αφεντικό”    25’    “The boss”
Evan Wu    Evan Wu            
Ταϊβαν   Taiwan

“Οι ρίζες είναι πικρές”     17’    “The roots are bitter”
Domas Petronis    Domas Petronis
Λιθουανία   Lithuania

“Ένοχος, μάλλον” 14’  “The guilt, probably”
Michael  Labarca Michael  Labarca    
Βενεζουέλα  Venezuela

“Ημερομηνία θανάτου”  13’     “Date of death”
Kateryna Demska    Kateryna Demska
Ουκρανία   Ukraine

“Ο σεναριογράφος”    27’   “The screenwriter”
Francois Paquay    Francois Paquay
Βέλγιο   Belgium

23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό
23rd International Festival- Competition  
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema
 

Πέμπτη   21 Σεπτεμβρίου
Thursday 21 September
20:00-22:00
I6

“Η έρημος πίσω μας”   29’   “The desert left behind”
Jan Buttler    Jan Buttler
Γερμανία  Germany

“Παπιγιόν”   10’  “Papillon”
Stefano Paradiso   Stefano Paradiso
Ιταλία  Italy

“Kaini”     7’    “Kaini”
Shaqir Veseli     Shaqir Veseli                        
Αλβανία      Albania

“Chuckwalla”   23’   “Chuckwalla”
Korinna Krauss   Korinna Krauss
Γερμανία    Germany

“Ο κύκλος”   14’   “The circle”
Ruken Tekes   Ruken Tekes        
Τουρκία   Turkey


“Miss Wamba”   17’  “Miss Wamba”
Estefanía Cortés    Estefanía Cortés
Ισπανία   Spain

23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό
23rd International Festival- Competition  
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Friday 22 September
16:00-18:00
I7

“Το σκοινί”     32’    “The rope”  
Boris Dobrovolskiy     Boris Dobrovolskiy    
Ρωσία     Russia

“Sleepaway”    9’  “Sleepaway”
Christina Ruloff  Christina Ruloff
Ελβετία-Ηνωμένο Βασίλειο    Switzerland- U.K.

“Οι τελευταίες καμπάνες”  13’   “The last church bells ”
Nikolce Popovski    Nikolce Popovski
Π.Γ.Δ.Μ.    F.Y.R.O.M.

“Δέκα εις την μείον 14’    “Ten to the minus forty
σαραντατρία δευτερόλεπτα”    three seconds”        
Francis   Francis
Γαλλία   France

“Σιωπή”    27’  “Silence”
Liu Menjiao    Liu Menjiao        
Κίνα    China


23ο Διεθνές Φεστιβάλ-Διαγωνιστικό
23rd International Festival- Competition  
Κινηματογράφος «Ολύμπια»
«Olympia» Cinema

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Friday 22 September
20:00-22:00
I8

“Fugazi”    29’    “Fugazi”
Laurent Michelet     Laurent Michelet
Βέλγιο - Γαλλία  Belgium - France

“Καυγάς σε μια σουηδική παραλία!!”   15’   “Fight on a swedish beach!!”
Simon Vahlne      Simon Vahlne
Σουηδία   Sweden

“Μια σκιά πάνω από την Πράγα”    13’   “The shadow over Prague”
Marek Berger   Marek Berger
Τσεχία     Czech Republic

“Isla”    14’    “Isla”
Elin Martinsen  Elin Martinsen    
Ηνωμένο Βασίλειο     U.K.


“Μία σύντομη ιστορία      7’    “A brief history of princess X”
για την πριγκίπισσα X”
Gabriel Abrantes     Gabriel Abrantes
Πορτογαλία-Γαλλία-Ηνωμένο Βασίλειο    Portugal-France-U.K.
    
 “Μια περίεργη δουλειά”  22’     “Odd job man”
Marianne Blicher    Marianne Blicher    
Δανία   Denmark


Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
European Film Academy
Βραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες
EFA Awards – Short Matters 2016
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου
Tuesday 19 September
             20:30 - 22:30


EFA 1

“90 Μοίρες Βόρεια”   21’        “90 Degrees north”
Detsky Graffam  Detsky Graffam
Γερμανία   Germany

“Edmond ”   9’  “Edmond ”
Nina Gantz   Nina Gantz
Ηνωμένο Βασίλειο   U.K

“ Από μακριά ”   7’    “ In the distance”     Florian Grolig   Florian Grolig
Γερμανία    Germany

“ Όλοι αγαπούμε την ακτή ”    17’     “ We all love the sea shore ”
Keina Espiñeira   Keina Espiñeira
Ισπανία   Spain    

“Ο τοίχος”   30’   “The wall ”
Samuel Lampaert     Samuel Lampaert
Βέλγιο   Belgium

“H επιστροφή ενός άντρα”     30’    “A man returned”
Mahdi Fleifel     Mahdi Fleifel
Ηνωμένο Βασίλειο, Λίβανος,   U.K, Lebanon    
 Δανία, Ολλανδία/     Denmark, the Netherlands
    

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
European Film Academy
Βραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες
EFA Awards – Short Matters 2016
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου
Wednesday 20 September
           16:00 - 18:00


EFA 2

“Μια μικρή συνομιλία”   21’   “Small talk”
Even Hafnor  Even Hafnor
Lisa Brooke Hansen   Lisa Brooke Hansen     
Νορβηγία   Norway

“Δεν είμαι από δω”  26’   “I’m not from here”
Giedrė Žickytė    Giedrė Žickytė
Maite Alberdi   Maite Alberdi    
Χιλή, Δανία, Λιθουανία   Chile, Denmark, Lithuania

“Η μεγάλη επιστροφή”  14’    “The fullness of time (Romance)”
Manon Coubia    Manon Coubia
Βέλγιο, Γαλλία     Belgium, France


“Amalimbo”   15’   “Amalimbo”
Juan Pablo Libossar  Juan Pablo Libossart
Σουηδία,Εσθονία  Sweden,Estonia


“Το αντίο”   15’  “The Goodbye”
Clara Roquet   Clara Roquet
Ισπανία   Spain    


Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
European Film Academy
Βραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες
EFA Awards – Short Matters 2016
Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Παρασκευή 22 Σεπτεμβρίου
Friday 22 September  
             16:30 - 18:30


EFA 3

“Το Σπίτι”     20’   “Home”
Daniel Mulloy   Daniel Mulloy
Κόσσοβο, Ηνωμένο Βασίλειο    Kosovo, U.K

    
“ 9 μέρες- Aπό το παράθυρό μου    13’   “9 Days – From my window
στο Χαλέπι”   in Aleppo”                          
Thomas Vroege   Thomas Vroege
 Floor van der Meulen    Floor van der Meulen    
 Issa Touma    Issa Touma                        
Ολλανδία, Συρία   The Netherlands,Syria


“Πεφταστέρι”    28’  “ Shooting star ”
Lyubo Yonchev  Lyubo Yonchev
Βουλγαρία, Ιταλία    Bulgaria,Italy


“Κατοικία αβάφτιστων ψυχών”     30’    “Limbo”
Konstantina Kotzamani     Konstantina Kotzamani     
Γαλλία,Ελλάδα      France. Greece    

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
European Film Academy
Βραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες
EFA Awards – Short Matters 2016
Κινηματογράφος «Ολύμπια» - “Olympia” Cinema

Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Saturday 23 September
             13:00 - 15:00

“90 Μοίρες Βόρεια”   21’    “90 Degrees north”
Detsky Graffam   Detsky Graffam
Γερμανία Germany

“Edmond ”    9’    “Edmond ”
Nina Gantz     Nina Gantz
Ηνωμένο Βασίλειο     U.K

“ Από μακριά ”   7’  “ In the distance”     Florian Grolig    Florian Grolig
Γερμανία     Germany

“ Όλοι αγαπούμε την ακτή ”    17  “ We all love the sea shore ”
Keina Espiñeira   Keina Espiñeira
Ισπανία   Spain    

“Ο τοίχος” 30’    “The wall ”
Samuel Lampaert   Samuel Lampaert
Βέλγιο  Belgium

“H επιστροφή ενός άντρα”    30’    “A man returned”
Mahdi Fleifel Mahdi Fleifel
Ηνωμένο Βασίλειο, Λίβανος,   U.K, Lebanon    
 Δανία, Ολλανδία/     Denmark, the Netherlands


Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
European Film Academy
Βραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες
EFA Awards – Short Matters 2016
Κινηματογράφος «Ολύμπια» - “Olympia” Cinema

Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Saturday 23 September
             15:00 - 17:00

“Μια μικρή συνομιλία”   21’   “Small talk ”
Even Hafnor      Even Hafnor
Lisa Brooke Hansen    Lisa Brooke Hansen     
Νορβηγία   Norway

“Δεν είμαι από δω”  26’   “ I’m not from here ”
Giedrė Žickytė  Giedrė Žickytė
Maite Alberdi   Maite Alberdi    
Χιλή, Δανία, Λιθουανία    Chile, Denmark, Lithuania

“ Η μεγάλη επιστροφή ”   14’     “ The fullness of time (Romance) ”
Manon Coubia  Manon Coubia
Βέλγιο, Γαλλία   Belgium, France


“Amalimbo”   15’     “Amalimbo”
Juan Pablo Libossar   Juan Pablo Libossart
Σουηδία,Εσθονία   Sweden,Estonia


“Το αντίο”  15’   “The Goodbye”
Clara Roquet    Clara Roquet
Ισπανία   Spain    


Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
European Film Academy
Βραβευμένες Eυρωπαϊκές ταινίες
EFA Awards – Short Matters 2016
Κινηματογράφος «Ολύμπια» - “Olympia” Cinema

Σάββατο 23 Σεπτεμβρίου
Saturday 23 September
             17:00 - 19:00

“Το Σπίτι”   20’     “Home”
Daniel Mulloy  Daniel Mulloy
Κόσσοβο, Ηνωμένο Βασίλειο    Kosovo, U.K

    
“ 9 μέρες- Aπό το παράθυρό μου    13’  “9 Days – From my window
στο Χαλέπι”   in Aleppo”                          
Thomas Vroege    Thomas Vroege
 Floor van der Meulen   Floor van der Meulen    
 Issa Touma     Issa Touma                        
Ολλανδία, Συρία    The Netherlands,Syria


“Πεφταστέρι”     28’    “ Shooting star ”
Lyubo Yonchev    Lyubo Yonchev
Βουλγαρία, Ιταλία    Bulgaria,Italy


“Κατοικία αβάφτιστων ψυχών”     30’     “Limbo”
Konstantina Kotzamani     Konstantina Kotzamani     
Γαλλία,Ελλάδα     France. Greece    

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
3o  Βαλκανικό Πανόραμα –3nd Balkan Panorama
Focus in Croatian short films -Αφιέρωμα στις Κροατικές Ταινίες Μικρού Μήκους

Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου
Wednesday 20 September
20:00 - 22:00


“ Fabijan”    16’    “ Fabijan”    
Lovro Mrđen    Lovro Mrđen
Κροατία     Croatia

“Παίζοντας με την τίγρη”   23’  “ Playing the tiger”
Jasna Nanut   Jasna Nanut
Κροατία  Croatia
    
“ Διαδικασία”     5’    “ Process”
Lucija Bužančić    Lucija Bužančić
Κροατία   Croatia

“Πρόσφατα μέρη”   20’     “Recent places”
Mate Ugrin    Mate Ugrin    
Κροατία    Croatia

“ Γιατί”    7’     “ Why”
Iva Božić     Iva Božić

Κροατία   Croatia

“Ο αφρός της θάλασσας”    30’   “Sea foam”
Igor Jelinović    Igor Jelinović
Κροατία    Croatia

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
3o  Βαλκανικό Πανόραμα –3nd Balkan Panorama
Focus in Croatian short films -Αφιέρωμα στις Κροατικές Ταινίες Μικρού Μήκους

Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου
Thursday 21 September
20:00 - 22:00


“Κανένας λύκος δεν έχει σπίτι”  25’   “No wolf has a house”    
Hana Jušić      Hana Jušić    
Κροατία    Croatia

“Ταξίδι”      24’    “Trip”
Boris Vuković      Boris Vuković
Κροατία     Croatia
    
“Η κότα”     15’     “ The chicken”
Una Gunjak       Una Gunjak
Γερμανία-Κροατία     Germany-Croatia

“Παιχνίδια λύκων”   5’        “Wolf games”
Jelena Oroz     Jelena Oroz
Κροατία     Croatia

“ Πικνίκ”   13’     “ Picnic”
Jure Pavlović     Jure Pavlović
Κροατία     Croatia


Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
3o  Βαλκανικό Πανόραμα –3nd Balkan Panorama
Focus in Croatian short films -Αφιέρωμα στις Κροατικές Ταινίες Μικρού Μήκους

Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Παρασκευή  22 Σεπτεμβρίου
Friday  22 September
20:00 - 22:00

“Το τέρας”     21’      “The beast ”
Daina O. Pusić     Daina O. Pusić                
Κροατία     Croatia

“Η ετυμηγορία”     11’     “The verdict”
Đuro Gavran      Đuro Gavran
Κροατία    Croatia

“Η ζωή με τον Herman H. Rott”    11’    “Life with Herman H. Rott”
Chintis Lundgren   Chintis Lundgren
Κροατία      Croatia

“ Belladona”    18’   “ Belladona”                                 
Dubravka Turić    Dubravka Turić    
Κροατία    Croatia

“Ανύψωση”    8’  “ Levitation”
Marko Meštrović   Marko Meštrović
Κροατία     Croatia

“Σε τρεμάμενο έδαφος”   29’    “On shaky ground”
Sonja Tarokić    Sonja Tarokić
Κροατία    Croatia

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
 Βαλκανικό Σπουδαστικό Πανόραμα- Balkan Student Panorama

Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τρίτη 19 Σεπτεμβρίου
Tuesday 19 September
13:00 - 15:00

“Σεξ, πίπα και ομελέτα”    23’   “Sex, pipe and omelette”
Ana-Maria Comănescu    Ana-Maria Comănescu
Ρουμανία     Romania

“Πορτραίτο”     8’   “Portrait”
Alexandra Elezova     Alexandra Elezova
Βουλγαρία   Bulgaria


“Το πλυσταριό”    11’      “The washroom”
Adina Diana Savin   Adina Diana Savin
Ρουμανία    Romania

“Δεν θα επιστρέψω αύριο”    10’     “ I won’t come tomorrow”                            
Vedat Gökalp   Vedat Gökalp
Τουρκία   Turkey

“Maestro”    16’   “Maestro”
Nemanja Mladenovic    Nemanja Mladenovic
Σερβία    Serbia

“Η Σιωπή”    7’        “The silence”
Artur Boruzs     Artur Boruzs
Ρουμανία  Romania

“Ιφιγένεια”  7’    “Ifigenia”
Αλίκη Τσακούμη    Aliki Tsakoumi            
Ελλάδα   Greece

“Ο αφρός της θάλασσας”    30’    “Sea foam”
Igor Jelinović   Igor Jelinović
Κροατία   Croatia


Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
 Βαλκανικό Σπουδαστικό Πανόραμα- Balkan Student Panorama

Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου
Wednesday 20 September
13:00 - 15:00

“Esmeralda”   15’   “Esmeralda”    
Andrei Tache Codreanu                    Andrei Tache Codreanu
Ρουμανία    Romania

“Το Σκιάχτρο”    12’     “Scarecrow”
Melisa Nil Yeşil   Melisa Nil Yeşil
Τουρκία   Turkey

“Η δέσμευση”    20’    “Block”
Elena Toncheva   Elena Toncheva
Βουλγαρία     Bulgaria

“Bernard ή τα όρια της κατασκευής”    8’    “ Bernard or the limits of construction ”
Cristian Drăgan   Cristian Drăgan
Ρουμανία     Romania    

“Άνθρωπος στο φεγγάρι”    18’    “Man on the moon”
Mihnea Aliciu   Mihnea Aliciu
Ρουμανία   Romania

“Το μαύρο κουτί”  12’  “Black box”
Ανθή Τσιρούκη     Anthi Tsirouki            
Ελλάδα   Greece
                
“Σαν να είμαστε μόνοι”  18’    “ Looks like we are alone ”
Katarina Koljević     Katarina Koljević
Σερβία                                                                           Serbia

“ Η ζωή μετά ”     17’  “The afterlife”
Χρήστος Σαγιάς    Christos Sagias
Ελλάδα     Greece


Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
 Βαλκανικό Σπουδαστικό Πανόραμα- Balkan Student Panorama

Μια ευκαιρία  για όλους εμάς
A chance for all of us
Νέοι και εργασία, γυναίκες και εργασία
Young people and work, women and work

Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου
Thursday 21 September
13:00 - 15:00

“Πόλη”   12’   “ City”
Maša Šarović     Maša Šarović    
Σερβία    Serbia

“ Dobry”       27’  “Dobry”    
Orlin Milchev    Orlin Milchev
Βουλγαρία   Bulgaria
    
“Πίσω κάθισμα, NΥ”     12’     “Rear seat , NY ”
Berk Kusbeygi  Berk Kusbeygi
Τουρκία    Turkey

“Δωμάτιο θανάτου”   15’    “In the deathroom”
Nemanja Ćeranić   Nemanja Ćeranić
Σερβία    Serbia

“Ίχνη χρώματος”   10’   “The trail of the color”
Dušan Djoković    Dušan Djoković    
Σερβία     Serbia
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
“Το σπίτι”     18’        “The house”
Aldo Marku     Aldo Marku
Αλβανία     Albania


Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
 Βαλκανικό Σπουδαστικό Πανόραμα- Balkan Student Panorama

Δημοτικό Ωδείο - Municipal Conservatory

Πέμπτη 21 Σεπτεμβρίου
Thursday 21 September
15:00 - 17:00

    
“Μια νύχτα στο Τοκορίκι”     18’    “ A night in Τokoriki ”    
Roxana Stroe    Roxana Stroe
Ρουμανία    Romania

“Σαν να περιμένει τον Godot”  15’   “ As if waiting for Godot”
Sezer Ağgez   Sezer Ağgez
Τουρκία  Turkey
    
“ Τρόμος-Λάθος”  13’     “ Terror - Error”
Alexander Nachev   Alexander Nachev                  
Βουλγαρία    Bulgaria

“Το κύκνειο άσμα”  15’   “Swans song”
Serban Racoviteanu     Serban Racoviteanu
Ρουμανία   Romania

“ Παράλυση”  21’   Paralysis”“
Dušan Zorić    Dušan Zorić       
Σερβία     Serbia

“Από τη δύση στην ανατολή”   14’   “From west to east”
Cem Öğüt    Cem Öğüt
Τουρκία   Turkey

“ Μελτέμι ”    18’    “ Meltemi”
Ζέτα Σπυράκη  Zeta Spyraki
Ελλάδα Greece

Κινηματογραφικά Αφιερώματα - Special Screenings
Παιδικό Πρόγραμμα
Kids’ Programme

Κινηματογράφος «Ολύμπια» & Δημοτικό Ωδείο
«Olympia» Cinema» & Municipal Conservatory  
09:00-10:00 Δευτέρα-Παρασκευή Monday-Friday


“Τραγούδα!”   25’    “Sing”
Kristóf Deák   Kristóf Deák
Ουγγαρία  Hungary

“ Σκύλοι και γάτες”     6’   “Cats & Dogs ”
Jesús Pérez      Jesús Pérez    
Gerd Gockell      Gerd Gockell
Ελβετία-Γερμανία    Switzerland-Germany    

“Μπα”    14’    “ Ba”
Leandro Tadashi    Leandro Tadashi     
Βραζιλία   Brazil

“To φεγγάρι κι εγώ”     8’   “The moon and I”
Νάνσυ Μπινιαδάκη    Nancy Biniadaki    
Γερμανία   Germany

“Κυρία Black”  12’   “Madam Black”
Ivan Barge    Ivan Barge
Νέα Ζηλανδία-Ηνωμένο Βασίλεια     New Zealand-U.K                

“Ανυπόφορος ”    6’     “Unbearable”
Margarita Stamenova    Margarita Stamenova
Βουλγαρία     Bulgaria

Published in Ατζέντα

Oλοκληρώθηκε η διαδικασία επιλογής των ταινιών που θα συμμετάσχουν στο φετινό διαγωνιστικό  του 40ου Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Από τις συνολικά 224 αιτήσεις που τελικά κατατέθηκαν (αριθμός που ξεπερνά κάθε προηγούμενο), επιλέχθηκαν 66 ταινίες που θα διεκδικήσουν τα βραβεία της επετειακής 40ης διοργάνωσης.  Από αυτές οι 4 είναι ντοκιμαντέρ και οι 2 animation.

Tα μέλη της φετινής ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ αποτελούνταν από τους:

1.       Ανδρέα Πάντζη, Σκηνοθέτη
2.       Ρόμπυ Εκσιέλ, Δημοσιογράφο – Κριτικό Κινηματογράφου
3.       Πάνο Παππά, Σκηνοθέτη
4.       Ανδρέα Σινάνο, Διευθυντή Φωτογραφίας
5.       Αντώνη Παπαδόπουλο, Καλλιτεχνικό Διευθυντή Φεστιβάλ Δράμας, Σκηνοθέτη
 
Ακολουθεί  η λίστα των σκηνοθετών (με αλφαβητική σειρά).

Αποτελέσματα Προκριματικής Επιτροπής
40ου Εθνικού Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Διαγωνίζονται οι εξής ταινίες:

1    Schmon Daphne                All of me
2    Αναστασίου Κυριάκος            Κρεατομηχανή
3    Γεωργοβασίλη Σοφία            Προετοιμασία
4    Γιαννακοπούλου Κατερίνα        Ροζαλία
5    Γιαννίκου Στεφανία            Symbiotic
6    Γιουλάτος Χάρης                Η μέθοδος
7    Γκέκας Στέφανος                 Humphrey
8         Γκρέτσικος Φαίδων            Brazuca
9    Γουδέλης Βασίλης             View Master
10    Δεμέστιχα Έλενα                Ωραίες Πεταλούδες
11    Ζαφείρης Γιάννης                Επίσκεψη
12    Ζαχαρόπουλος Ελευθέριος         112-Pizza
13    Ζάχος Δημήτρης                Αυστραλία
14    Θεοδοσίου Νίκος                Η απαγορευμένη επίσκεψη
15       Καρφή Κώη Χρυσάνθη            Προφιτερόλ
16    Κατσιμίρης Δημήτρης            Μαμά Γύρισα
17    Κατσιμίχας Θέμης                Ιππόκαμπος
18    Κερμίτσης Θάνος                Καληνύχτα
19    Κιτσίκης Αντώνης                Harvest in new Life
20    Κουκιάς- Παντελής Αλέξιος        The Best of Everything, Always
21    Κούπα Μέμη                Pink
22    Κούρτη Δέσποινα                Ουρανία
23    Κούτουλα Ειρήνη                Καρδιές για φάγωμα
24    Λεβέντης Κωστής                Rebirthday
25    Λούκας Άμπι (Abbie Lucas)        Testing Greta
26    Λυμπερόπουλος Βαγγέλης        Play
27    Μαθιουδάκης Μιχάλης            Το Μανάβικο
28    Μανιώρος Δημήτρης            No Root
29    Μαντάς Γιώργος                Χορεύοντας το όνειρο
30    Μαυρής Μανώλης                Maneki Neko
31    Μπακούρης Κωνσταντίνος        Heimlich
32    Μπάρμπας Χρυσόστομος        Σουτζουκάκια
33    Μποτονάκη Ελβίνα            Έρφοι
34    Νάκος Δημήτρης                Κατάψυξη
35    Ξενάκης Κωνσταντίνος             Στιγμή
36    Πάνου Παρίσης                Η Χάρις του Θεού
37    Παπαγεωργίου Βίβιαν            Με ανοιχτά φτερά
38    Παπαδημάτος Κυρηναίος        Maniera Greca
39    Παπαϊωάννου Δανάη            Mad Dogs
40    Πατσουρίδης Πάρης            Bourbon με γάλα
41    Πεπονή Μαύρα                Στάση
42    Σαγιάς Χρήστος                Η ζωή μετά
43    Σαλίμης Αλέξανδρος            Χόμινιτ
44    Σαμαράς Ανδρέας                Memento Mori
45    Σαμουράκης Αντώνης            Δύο Ζωές
46    Σουμέλη Βαγγελιώ            Η τομή
47    Σπυράκη Ζέτα                Μελτέμι
48    Σταθόπουλος Χάρης            Το Εισιτήριο
49    Σταυρόπουλος Ορέστης & Δημήτρης Ενδεχόμενα Απογεύματος
50    Στεφανάκης Γιάννης            Η πτώση
51    Σύννος Νίκος                La Soupe
52    Τελτζίδης Γιώργος            Φράγμα
53    Τούλιας Δημήτρης            Sis
54    Τσαβαλιά Βασιλική            Πίσω απ΄το βουνό
55    Τσακούμη Αλίκη                Ιφιγένεια
56    Τσαπέκης Φίλιππος            9 με 5
57    Τσιρούκη Ανθή                Το Μαύρο Κουτί
58    Φέσσα Ελίνα                Ράγες
59    Χαλίλι Δαρείος                 Mr. Null
60    Χαπέσιης Μιχάλης                  Η ασήμαντη ζωή της Eλένης Παυλή
61    Χαπέσιης Παντελής            Χάππυ Βαλεντάινς
62    Χαραλάμπους Άγγελος            2x3 Ασύμμετρο
63    Χαραμουντάνης Κωστής        Το τέρας κοιμάται
64    Χαριτίδης Γιάννης                Καουμπόης
65    Χατζής Ευθύμης                Χριστουγεννιάτικο Αντιπαραμύθι
66    Χρηστίδης Μιλτιάδης            Έλλη

Σημείωση: Οι σκηνοθέτες θα πρέπει να καταθέσουν την τελική κόπια προβολής στα γραφεία του Φεστιβάλ έως τις  25  Αυγούστου 2017.

Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας φέτος τον Σεπτέμβριο έχει γενέθλια: κλείνει τα σαράντα, και το γιορτάζει στις 18-23/9.

Πληροφορίες:

Γραμματεία Φεστιβάλ Δράμας
Γραφεία Δράμας: τηλ. 25210 47575
Γραφεία Αθήνας: τηλ. 210 3300309
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.  www.dramafilmfestival.gr

Published in Πολιτισμός

Ολοκληρώθηκε την Τετάρτη 31 Μαΐου η υποβολή ταινιών για το 40ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας.
 
Αξίζει να αναφέρουμε πως η συμμετοχή ξεπέρασε ακόμα και το περσυνό ρεκόρ των 209 αιτήσεων: 224 ταινίες μικρού μήκους υποβλήθηκαν για το φετινό φεστιβάλ, ξεπερνώντας κάθε προσδοκία και σε πείσμα κάθε δυσκολίας.
 
Το γεγονός αυτό  φανερώνει την αποφασιστικότητα των νέων σκηνοθετών να κάνουν σινεμά εδώ και τώρα, ακόμα και με λιγοστά μέσα. Το Φεστιβάλ Δράμας, είναι εδώ για να αναδείξει τα νέα κινηματογραφικά ταλέντα εν τη γενέσει τους, και θα βρίσκεται πάντα αρωγός και υποστηρικτής της μικρού μήκους ταινίας.
 
Την φετινή Προκριματική Επιτροπή, που φέτος έχει ιδιαίτερα δύσκολο έργο, απαρτίζουν τα μέλη της περσινής κριτικής επιτροπής:

Ανδρέας Πάντζης, Σκηνοθέτης
Ρόμπι Εκσιέλ, Δημοσιογράφος, Κριτικός Κινηματογράφου
Πάνος Παππάς, Σκηνοθέτης
Ανδρέας Σινάνος, Διευθυντής Φωτογραφίας

Και ο Καλλιτεχνικός Διευθυντής του Φεστιβάλ
Αντώνης Παπαδόπουλος, Σκηνοθέτης

Τα αποτελέσματα της διαδικασίας πρόκρισης θα ανακοινωθούν έως τις 20 Ιουνίου.

Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας φέτος τον Σεπτέμβριο έχει γενέθλια: κλείνει τα σαράντα, και το γιορτάζει στις 18-23/9.

Published in Πολιτισμός


Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας φέτος τον Σεπτέμβριο έχει γενέθλια: κλείνει τα σαράντα, και το γιορτάζει στις 18-23/9  με τον πλέον ουσιαστικό αλλά και νεανικό τρόπο, επιφυλάσσοντας στο κοινό του πολλές εκπλήξεις και βέβαια, τις καλύτερες ταινίες της φετινής παραγωγής.

Δηλώστε συμμετοχή στο επετειακό φεστιβάλ

Η διαδικασία υποβολής συμμετοχής για το Εθνικό Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας έχει ήδη ξεκινήσει. Αιτήσεις θα γίνονται δεκτές  έως τις 31 Μαΐου 2017 στην ιστοσελίδα του φεστιβάλ:

Οι όροι συμμετοχής περιγράφονται εδώ:

http://www.dramafilmfestival.gr/grtermsandconditions_40thgreekfilmfestival.html

Pitching Lab -Για να κάνετε την ιδέα σας ταινία

Έχετε μια καλή ιδέα για την επόμενη ταινία σας μικρού μήκους;
Θέλετε να την ολοκληρώσετε ώστε να παρουσιαστεί σε παραγωγούς και χρηματοδότες;
Τότε δηλώστε συμμετοχή στο Drama Pitching Lab 2017!

Οι ενδιαφερόμενοι για το 4ο Pitching Lab, που πραγματοποιείται με υποστηρικτές το Ελληνικό Κέντρο Κινηματογράφου και την Finos FIlm, μπορούν να καταθέσουν τα σχέδια τους έως τις 8 Ιουνίου.

Ο επιτυχημένος θεσμός του Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, επιστρέφει δριμύτερος στο πλαίσιο του επετειακού φετινού Φεστιβάλ. Πρόκειται για ένα εργαστήριο παρουσίασης οπτικοακουστικών σχεδίων μικρού μήκους σε παραγωγούς και χρηματοδότες [PITCHING] που πραγματοποιείται στο πλαίσιο του Drama Mini Talent Lab

Πληροφορίες και όροι συμμετοχής:

http://www.dramafilmfestival.gr/grcallforentries4thdramapitchinglab2017.html

 Για περισσότερες πληροφορίες
 Τηλ. 2103300309 & 25210 47575

Published in Πολιτισμός

Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας φέτος τον Σεπτέμβριο έχει γενέθλια: κλείνει τα σαράντα, και το γιορτάζει στις 18-23/9  με τον πλέον ουσιαστικό αλλά και νεανικό τρόπο, επιφυλάσσοντας στο κοινό του πολλές εκπλήξεις.
Με χαρά ανακοινώνουμε πως το Διεθνές Τμήμα του Φεστιβάλ (που συμπληρώνει φέτος τα 23 του χρόνια), δέχεται αιτήσεις  για πρώτη φορά μέσω της πλατφόρμας www.reelport.com.
Στην πλατφόρμα αυτή ανήκουν τα σημαντικότερα Διεθνή Φεστιβάλ που, όπως και το Φεστιβάλ Δράμας, είναι partners στην Ευρωπαϊκή Ακαδημία Κινηματογράφου (EFA).

Θυμίζουμε πως το Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, είναι μέλος του Short Film Initiative της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου, εξασφαλίζοντας απευθείας υποψηφιότητα του βραβείου Prix EFA- Drama στα βραβεία της Ακαδημίας.

Αιτήσεις για το Διεθνές  Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας θα γίνονται δεκτές έως τις 30 Απριλίου 2017, για όλα τα είδη ταινιών παραγωγής 2016 και 2017, με μέγιστη διάρκεια τα 35 λεπτά (όροι συμμετοχής: http://dramafilmfestival.gr/regulations23internationalff.html), ενώ αιτήσεις για το Εθνικό Φεστιβάλ θα γίνονται δεκτές εως τις 31 Μαϊου 2017.

Published in Πολιτισμός

Το μεγάλο ταξίδι του Φεστιβάλ Δράμας, με τις ταινίες μικρού μήκους που βραβεύτηκαν και διακριθήκαν  στο 39ο Φεστιβάλ Δράμας ξεκίνησε τον περασμένο Σεπτέμβρη.
Μετά την πολύ επιτυχημένη εκδήλωση στην Αθήνα που πραγματοποιήθηκε στον  Κινηματογράφο Τριανόν  και στη Θεσσαλονίκη στο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου, στο Μόναχο, τη Νάξο, Σαντορίνη, το Ηράκλειο, , Ηγουμενίτσα, Καλαμάτα, Μυτιλήνη, Άργος, Ν. Ιωνία Αττικής, Καλλίθηρο Καρδίτσας, Χίο, Κατερίνη, Χανιά, Ρέθυμνο, Ελασσόνα, Λάρισα, Ηλιούπολη ,Αστυπάλαια, Ξάνθη, Καλαμάτα, Χίος, Τρίκαλα, Βριλήσσια, Λάρνακα, Λεμεσό, Λευκωσία, Πάφος , Πολύγυρος, Λαμία,   συνεχίζεται στην υπόλοιπη χώρα αλλά και στο εξωτερικό .

Για το μήνα Μάρτιο το Φεστιβάλ ταξιδεύει ……

1-2/3/2017 Βόλος σε συνεργασία με την Κιν/φική Λέσχη Δήμου Ν. Ιωνίας
Μεταξουργείο Ν.Ιωνίας
Καραμπατσάκη& Αναστάσεως
38446 Νέα Ιωνία Βόλος
Ώρα Έναρξης: 20.00


8&15/3/2017 Ν. Μάκρη σε συνεργασία με το Δημοτικό Κιν/φο  
Δημοτικός Κιν/φος «Σινέ Αλίκη»
Ώρα Έναρξης: 21:00

10&11/3/2017  Ιτέα  σε συνεργασία με την Κιν/φική Λέσχη
Κυριακοπούλειο Πολιτιστικό Κέντρο (Δημαρχείο Ιτέας)
Ώρα Έναρξης:10/3  21.00 & 11/3 19.00

11/3/2017 Εδιμβούργο -Σκωτία  σε συνεργασία με Syn Festival Edinburgh
Αdam's House (Basement Theatre)
Ώρα Έναρξης: 20:00

11&12/3/2017 Ιωάννινα  σε συνεργασία με την Κιν/φική Ομάδα Πανεπιστημίου Ιωαννίνων
Αίθουσα Παλαιών Σφαγείων
Ώρα Έναρξης: 22:00

13-14/3/2017 Πρέβεζα σε συνεργασία με την Κιν/φική Λέσχη και το Δήμο
Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Πρέβεζας
Ώρα Έναρξης: 21.00

14/3/2017 Λευκάδα σε συνεργασία με την  Κινηματογραφική Λέσχη
Πνευματικό Κέντρο Δήμου Λευκάδας
Λευκάδα
Ώρα Έναρξης: 20:45

19-20/3/2017 Κομοτηνή σε συνεργασία με την Πολιτιστική Κίνηση Κομοτηνής
Στέκι Πολιτιστικής Κίνησης Ν. Ροδόπης
Φιλίππου 31
 τηλ 2531071171
 Ώρα Έναρξης: 19:30

29/3/2017 Παλλήνη σε συνεργασία με την  Κινηματογραφική Λέσχη
Οινοποιείο Πέτρου
Λεωφόρος Μαραθώνος 117
Παλλήνη
Ώρα Έναρξης: 21:00

29/03/2017  Ρεν (Rennes) - Γαλλία σε συνεργασία με τον Ελληνικό Σύλλογο Βρετάνης
Auditorium, Maison internationale de Rennes, 7 Quai Châteaubriand, 35000 Rennes
Ώρα έναρξης: 20:00


30/03/2017 Σαν Μαλό (Saint-Malo) - Γαλλία σε συνεργασία με τον Ελληνικό Σύλλογο Βρετάνης
Ώρα έναρξης: 17:45

Και τα ταξίδια συνεχίζονται………..

Published in Πολιτισμός

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΕΠΙΛΕΓΕΝΤΟΣ ΕΡΓΟΥ: 500 ευρώ (με φόρους και κρατήσεις)


Γενικά στοιχεία για το έργο
Προσκαλούνται ενδιαφερόμενοι γραφίστες, καλλιτέχνες, εικαστικοί, σπουδαστές, επαγγελματίες και λοιποί ενδιαφερόμενοι να καταθέσουν μέχρι δύο προτάσεις για την φιλοτέχνηση της αφίσας του προσεχούς Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας, που θα διεξαχθεί από 18 έως 23 Σεπτεμβρίου 2017 στη Δράμα.

Περιγραφή έργου
Το εικαστικό της αφίσας θα πρέπει να στοχεύει κατά πρωτότυπο τρόπο στην ιδιαιτερότητα και προαγωγή της κινηματογραφικής τέχνης, της ταινίας μικρού μήκους, στην προβολή της πόλης της Δράμας & στη Διεθνή διάσταση του Φεστιβάλ.
Δύνανται να αξιοποιηθούν ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του Φεστιβάλ όπως: νέοι δημιουργοί, πειραματισμός, συμμετοχή, διαφορετικότητα, γιορτή.

Η αφίσα πρέπει να δημιουργηθεί με την προοπτική διαφόρων εφαρμογών, τις οποίες θα προβεί στη συνέχεια το ίδιο το Φεστιβάλ για να καλύψει τις ανάγκες επικοινωνίας της διοργάνωσης: αφίσα-αφισέτα, website, εξώφυλλα καταλόγων, ημερήσιο πρόγραμμα προβολών, banner, ποικίλες καταχωρήσεις, κ.ά.

Κατάθεση προσφορών
Κάθε υποψήφιος υποβάλλει μέχρι δύο (2) προτάσεις. Η ανάθεση της φιλοτέχνησης του δημιουργικού της αφίσας θα γίνει κατά την ανέλεγκτο κρίση της Διοίκησης του ΦΕΣΤΙΒΑΛ, η οποία σε περίπτωση που κρίνει ότι καμία από τις προτάσεις που υποβλήθηκαν δεν ανταποκρίνεται απόλυτα στις απαιτήσεις του θεσμού, δεν δεσμεύεται να επιλέξει κάποια από αυτές, αλλά δύναται αναποζημίωτα προς τους συμμετέχοντες υποψηφίους, να αναθέσει απευθείας σε τρίτο την φιλοτέχνηση της αφίσας.

Το ΦΕΣΤΙΒΑΛ έχει την ευχέρεια να ζητήσει από τους υποψήφιους τυχόν τροποποιήσεις ή αλλαγές του αρχικού δημιουργικού, η αποδοχή των οποίων αποτελεί προϋπόθεση για την τελική ανάθεση.

Όροι συμμετοχής
1. Η πρόταση πρέπει να συνοδεύεται από υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου φυσικού προσώπου ή του νόμιμου εκπροσώπου του υποψηφίου νομικού προσώπου, από όπου να προκύπτει ότι:
i. Δεν έχει καταδικαστεί για αδίκημα σχετικό με την άσκηση της επαγγελματικής του δραστηριότητας, δεν έχει αποκλειστεί από διαγωνισμούς του Δημοσίου, δεν έχει κηρυχθεί έκπτωτος.
ii. Δεν τελούν υπό πτώχευση ή υπό άλλη ανάλογη διαδικασία.
iii. Δεν υφίστανται νομικοί περιορισμοί λειτουργίας επί της επιχειρηματικής δραστηριότητας του Προσώπου.

2. Η πρόταση που θα επιλεγεί τελικώς από το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας θα λάβει χρηματικό βραβείο ύψους 500 € (με φόρους και κρατήσεις) και το όνομα του/των δημιουργού/ών της βραβευθείσας πρότασης θα αναφέρεται στην παρουσίαση της αφίσας στα σχετικά Δελτία Τύπου και στην ιστοσελίδα του ΦΕΣΤΙΒΑΛ. Σε περίπτωση υποψήφιου νομικού προσώπου ή συλλογικού έργου, θα πρέπει να διευκρινίζεται από τους υποψήφιους ο τρόπος αναφοράς του/των δημιουργών, καθώς και να ορίζεται νόμιμος εκπρόσωπος. Ο δημιουργός ή οι δημιουργοί του έργου που θα επιλεγεί, θα κληθεί/ουν εντός 10 ημερών να υπογράψει/ουν το σχετικό συμφωνητικό στο οποίο και θα αναφέρονται οι επί μέρους συμφωνίες.

3. Ο/Οι δημιουργός/οί της πρότασης που τελικά θα επιλχθεί, δεσμεύονται να αποστείλουν στο Φεστιβάλ «ανοιχτό» αρχείο του δημιουργικού της αφίσας, με στόχο το Φεστιβάλ να το χρησιμοποιήσει για οποιαδήποτε άλλη εφαρμογή, με συνακόλουθη παραίτηση του/των δημιουργού/ών κάθε δικαιώματος και διεκδίκησης επί των μελλοντικών εφαρμογών.

4. Παράβαση οποιουδήποτε όρου της Σύμβασης εκ μέρους του επιλεγέντος υποψηφίου ή, σε περίπτωση έργου συνεργασίας, ακόμα και ενός από τους δημιουργούς, συνεπάγεται τη μονομερή από το ΦΕΣΤΙΒΑΛ λύση της Σύμβασης αζημίως.

5. Πνευματικά Δικαιώματα
Ο τελικός Ανάδοχος ως δημιουργός ή σε περίπτωση έργων συνεργασίας οι δημιουργοί παραχωρούν, εκχωρούν και μεταβιβάζουν στην κυριότητα του ΦΕΣΤΙΒΑΛ το περιουσιακό τους δικαίωμα επί των κάθε είδους εφαρμογών των ιδεών τους (στοιχεία branding, σήματα κ.λπ.), τα οποία θα αποτελούν στο εξής περιουσιακό στοιχείο του ΦΕΣΤΙΒΑΛ, που θα μπορεί να το διαθέτει/χρησιμοποιεί κατά βούληση και δηλώνουν ότι δεν διατηρούν κανένα περιουσιακό δικαίωμα επ’ αυτών. Ειδικότερα το ΦΕΣΤΙΒΑΛ θα μπορεί αζημίως να επαναχρησιμοποιήσει όλο το παραπάνω υλικό ή μέρος του, ελεύθερα για οποιοδήποτε σκοπό και με οποιοδήποτε τρόπο, αυτούσιο ή διασκευασμένο κατά την ανέλεγκτο κρίση του. Επίσης, μπορεί να μεταβιβάζει κατά την ελεύθερη κρίση του εν όλω ή εν μέρει σε τρίτο με αντάλλαγμα ή χωρίς. Όλο το υλικό που θα παραχθεί θα παραδοθεί στο ΦΕΣΤΙΒΑΛ από τον Ανάδοχο/ους σε ημερομηνία που θα ορίζεται στη σχετική Σύμβαση Ανάθεσης.

Τρόπος υποβολής προτάσεων
Οι προτάσεις των υποψηφίων θα κατατεθούν μέχρι την 15.03.2017 στα γραφεία του ΦΕΣΤΙΒΑΛ στη Δράμα ή στην Αθήνα:
α. αυτοπροσώπως ή με εξουσιοδοτημένο,
β. ταχυδρομικά με συστημένη επιστολή,
γ. με courier,
δ. ηλεκτρονικά στο e-mail : This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Προτάσεις που υποβάλλονται εκπρόθεσμα αποκλείονται της επιλογής. Τον κίνδυνο από την μη έγκαιρη περιέλευση προσφοράς που υποβάλλεται ηλεκτρονικά, ταχυδρομικά ή με courier φέρει ο υποψήφιος.
• Γραφεία Δράμας: Αγίας Βαρβάρας 9 66131 Δράμα
Ελευθερία Καβάκα, τηλ 25210 47575
• Γραφεία Αθήνας Εμμ. Μπενάκη 71 ,10681 Αθήνα
Σοφία Γεωργιαδου, τηλ. 210 3300309

Σάββατο 4  & Κυριακή 5 Φεβρουαρίου 2017
[21.00] Λαογραφικό & Ιστορικό Μουσείο Ξάνθης
Η  κινηματογραφική λέσχη της ΦΕΞ σε συνεργασία με το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας  μας ταξιδεύουν στον κόσμο του μικρού μήκους με τις  βραβευμένες ταινίες του 38ου Φεστιβάλ.
Πληροφορίες: Κινηματογραφική Λέσχη της ΦΕΞ Ξάνθης, τηλ. 25410 25421
 
 
Το Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας ταξιδεύει
Εδώ και περισσότερα από 20 χρόνια το Φεστιβάλ των Μικρομηκάδων περιοδεύει με τις ταινίες του σε  όλη την Ελλάδα, αλλά και σε πολλές χώρες του κόσμου: από τις Κυκλάδες και την Μακεδονία, έως το  Σίδνευ της Αυστραλίας.
Να θυμίσουμε πως μεγάλος νικητής της φετινής διοργάνωσης (Χρυσός Διόνυσος) ανακηρύχθηκε ο  Αλέξανδρος Μαραγκός για τον «Κύβο» του ενώ τον Αργυρό Διόνυσο απέσπασε ο Ντίνος Παναγόκος για  το «Νανούρισμα της Μαρίας»
 
Με ρεκόρ αιτήσεων συμμετοχής αλλά και το πλουσιότερο διαγωνιστικό μικρού μήκους στην ιστορία του, το 39ο Φεστιβάλ Ελληνικών Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας έδωσε και φέτος το καθιερωμένο του ραντεβού με το πιο ζωντανό κομμάτι της ελληνικής κινηματογραφίας: τους νέους Έλληνες μικρομηκάδες. Αλλά και αυτούς που επιμένουν στην μικρή φόρμα αντιμετωπίζοντας την μικρού μήκους ταινία όπως της αξίζει: ως ένα αυτόνομο έργο τέχνης.
Από τις 209 αιτήσεις που κατατέθηκαν φέτος (τις περισσότερες στην ιστορία του), επιλέχθηκαν 62 ταινίες που διεκδίκησαν τα βραβεία του φεστιβάλ. Ανάμεσά τους 6 ντοκιμαντέρ και 2 animation. Συμμετείχαν αρκετοί παλιοί γνώριμοι του φεστιβάλ που έχουν διακριθεί στο παρελθόν αλλά και πολλοί πρωτοεμφανιζόμενοι.
Οι φετινές «μικρές» που διαγωνίστηκαν, είναι ανεξάρτητες στην συντριπτική πλειονότητά τους παραγωγές. Στα ονόματα των παραγωγών φέτος συναντάμε πολλούς που έχουν συνδέσει το όνομα τους με την διεθνή πλέον απήχηση του ελληνικού σινεμά.
 
Είναι φανερό πως η οικονομική κρίση και η σύγχρονη κοινωνική πραγματικότητα στην Ελλάδα συνεχίζουν να απασχολούν σταθερά μια μεγάλη μερίδα των νεαρών δημιουργών -είτε ως κεντρικός πυρήνας των ιστοριών τους, είτε ως φόντο σε μια Ελλάδα που δοκιμάζεται: ανεργία, φτώχια, τοκογλυφία, επαγγελματική κατάρρευση, άστεγοι, τράπεζες. Το θέμα της αυτοκτονίας μοιάζει να απασχολεί αρκετούς αυτήν την χρονιά.
 Σύμφωνα με τον καλλιτεχνικό διευθυντή Αντώνη Παπαδόπουλο «για πρώτη φορά η κρίση εισέρχεται τόσο δυναμικά στην θεματολογία -κυρίως ως φόντο ανθρώπινων ιστοριών. Φαίνεται πως η κοινωνία της κρίσης κινητοποιεί συνειδήσεις και πυροδοτεί καλλιτεχνικές ανησυχίες».
 
Φέτος ακόμα περισσότεροι σκηνοθέτες καταπιάνονται με το προσφυγικό και ειδικότερα με την άφιξη των μεταναστών στα ελληνικά νησιά και τις συνεχιζόμενες τραγωδίες στο Αιγαίο (κάποιοι μάλιστα εστιάζουν στα παιδιά), καταδεικνύοντας τα γρήγορα αντανακλαστικά της ταινίας μικρού μήκους.
 
Τα ψυχοδράματα έχουν την τιμητική τους (γηρατειά, ανημπόρια, αλτσχάϊμερ, θάνατος, σχέσεις εξάρτησης, ψυχοπάθεια), ενώ οι κωμωδίες κάνουν αισθητή την απουσία τους. Η έκτρωση, η αποβολή, η διαχείριση του πένθους, η βία των ίδιων των παιδιών ως απάντηση στο αίσθημα της απόρριψης, το εκπαιδευτικό σύστημα, η αντιμετώπιση του «ξένου», αποτελούν μερικές ακόμα θεματικές. Το γκέι στοιχείο είναι φέτος παρόν και μέσα από μια λεσβιακή ερωτική ιστορία.
Πολλοί, ίσως περισσότεροι από κάθε άλλη χρονιά, είναι οι δημοφιλείς ηθοποιοί που πρωταγωνιστούν στις ταινίες του διαγωνιστικού. Είναι προφανές πως δεν επιθυμούν απλώς να βοηθήσουν τους νέους σκηνοθέτες στα πρώτα τους βήματα, όπως συνέβαινε παλιότερα, αλλά αντιμετωπίζουν πλέον την μικρού μήκους ταινία ως ένα όχημα ανάδειξης της υποκριτικής τους δεινότητας. Ενδεικτικά αναφέρουμε τους: Μ. Παπαδημητρίου, Μ. Μαυροματάκη, Β. Ανδρεαδάκη, Σ. Σεϊρλή, Ν. Μεντή, Ρ. Οικονομίδου, Θ. Τζήμου, Λ. Παπαληγούρα, Πρ. Αλειφερόπουλο, Ε. Τρίγγου, Κ. Σαμαρά, Γ. Παπαδόπουλο, Α. Αϊδίνη, Γ. Σκαφιδά, Μ. Γιαννάτου, Αρ. Μουτούση, Μ. Κεχαγιόγλου.
 
 Κινηματογραφική Λέσχη ΦΕΞ Από τις παλαιότερες στην Ελλάδα,(1971) με πλούσιο πρόγραμμα σε κινηματογραφικά αφιερώματα. Οι συνεργασίες της με άλλα φεστιβάλ και λέσχες φέρνουν δημιουργούς στην πόλη και δίνουν το βήμα σε νέους κινηματογραφιστές. Ακόμη συμμετέχει σε παραγωγές που γίνονται στην Ξάνθη και οργανώνει μαθήματα, σεμινάρια και παραγωγές. Συνεργάζεται και παρουσιάζει στην Ξάνθη: Anim fest στην Ξάνθη / Φεστιβάλ Γερμανόφωνου κινηματογράφου στην Ξάνθη / Φεστιβάλ Ισπανόφωνου κινηματογράφου στην Ξάνθη / Φεστιβάλ Κινηματογράφου Θεσσαλονίκης  / Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ Θεσσαλονίκης/ Micro μ  / Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας / Φεστιβάλ Αμερικανικού κινηματογράφου στην Ξάνθη.
* Προβάλει περισσότερες από 100 ταινίες (100 περίπου μέρες προβολών) στο νομό.

Published in Ατζέντα
Page 1 of 2